Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DIDACTIC Activitate matematica - Numeratia in limitele 1-5

DIDACTIC Activitate matematica - Numeratia in limitele 1-5


PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mijlocie

EDUCATOARE:

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematica

TEMA: Numeratia in limitele 1-5



MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic: "Cine stie castiga intrecerea"

TIPUL DE ACTIVITATE: Evaluare

SCOPUL:Consolidarea cunostintelor referitoare la numeratia in limitele 1-5 si ordonarea

multimilor in sir crescator si descrescator.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1. - sa numere in sir crescator si descrescator in limitele 1-5;

O2. - sa raporteze numarul la cantitate si cantitate la numar;

O3. - sa utilizeze corect cardinalul si ordinalul numarului;

O4. - sa compare numerele, sa sesizeze locul lor in sirul numeric;

O5. - sa rezolve probleme simple.

REGULILE JOCULUI: Sa respecte ordinea de intrare in joc si sa solutioneze cerintele

intrun timp dat.

SARCINA DIDACTICA: Copilul numit va numara crescator si descrescator, va manui

materialul, va verbaliza actiunea facuta.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,

problematizarea.

MATERIAL DIDACTIC: jetoane cu diferite imagini, jetoane cu cifre, tabla magnetica,

figuri, jucarii, ecusoane, stimulente.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita

de copii, 1998;

M. Neagu, G. Beraru, Activitati matematice in

Gradinita, Editura AS'S, 1995

-2-

Secventele

activitatii

Continut instructiv-educativ

Metode si procedee

Evaluare

Captarea atentiei

Enuntarea scopului si a obiectivelor

Reactualizarea cunostintelor

Introducerea in activitatese face prin intuirea materialului primit in cosulete.

"Astazi vom desfasura un joc care se numeste: «Cine stie castiga intrecerea », pentru a vedea cine cunoaste cifrele, cine rezolva toate sarcinile trasate."

Se imparte grupa in doua echipe: echipa fluturasilor si echipa mamarutelor. Fiecare echipa va avea ecusoane reprezentative, respectiv fluturasi si mamarute.

Raspunsurile corecte se vor afisa cu buline la tabla magnetica.

I - Echipa nr. 1 va numara in sir crescator de la 1 la 5.

II - Echipa nr. 2 va numara descrescator de la 1 la 5.

I - va forma scara numerica 1-5 si 5-1.

II - va raporta cifra la cantitate.

Se lucreaza la tabla magnetica; fiecare echipa va fi reprezentata pe rand.

I - Un copil din prima echipa asaza cifrele de la 1 la 5.

II - A doua echipa va aseza multi,ile cu 1,2,3,4,5 elemente, raportand cantitatea la numar.

Se verifica numeralele ordinale prin intrebari de tipul:

I - "A cata este multimea cu brazi?" ( a treia )

II - "A cata este multimea cu masini?" ( a cincea )

Se verifica modul de rezolvare a problemelor simple

I - "Cum putem pune 5 mere in doua cosuri?"

II - "Daca avem intrun buchet trei flori si mai adaugam una, cate sunt la un loc?"

Explicatia

Explicatia

Exercitiul

Exercitiul

Lucrul pe echipe

Conversatia

Descoperirea

Se apreciaza fiecare raspuns

Se vor aprecia rezultatele activitatii pe echipe si raspunsurile copiilor.

-3-

Secventele

activitatii

Continutul instructiv-educativ

Metode si procedee

Evaluare

Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii inverse

Evaluarea performantei

I - "Cu cat e mai mare 4 decat 3?"

II - "Dar 5 fata de 4?"

I - "Cu ce seamana cifra 1?"

II - "Dar cifra 2?"

Ghiciti ghicitoarea mea:

I - "Clopotel, mititel ,

Cate flori o fi avand el?"

II - "Fluturasul cel plapand

Aripi cate-o fi avand?"

I - "Doi catei se bat pe-un os

Vine altul furios

Ia spuneti-mi cu frumosul

Cati impart acuma osul?"

II - "Trei ratuste sunt pe lac

Si-un ratoi e sub copac

De le numaram pe toate

Cate fac? Ghicesti? Se poate?"

I - "In manusa sau ciorap

Cate degete incap?"

II - "Iese vulpea din padure

Si se duce-n sat sa fure

4 gaini si-o rata grasa

Cu cate se-ntoarce-acasa?"

I - "Cate batai din palme ati auzit?"

II - "Cate baloane sunt aici?"

I - "Daca mai aducem unul cate sunt?"

II - "Ridicati doua degete"

I - "Care sunt vecinii lui 4?"

II - Dar ai lui 3?""

PROBLEMA DISTRACTIVA

"Cum putem da trei mere la trei copii, dar sa mai ramana un mar in cos?"

Raspuns: Unuia i se da marul cu tot cu cos.

Activitatea pe fise de lucru

Ex.1 -"Deseneaza atatea cercuri cat arata cifra"

Ex.2 -"Deseneaza pe eticheta atatea cercuri cate arata cifra"

Ghicirea

Conversatia

Conversatia

Exercitiul

Problematizarea

Problematizarea

Exercitiul

Se va aprecia gandirea logica in rezolvarea problemelor

Se fac aprecieri individuale

Se apreciaza modul de rezolvare a problemei

Se vor aprecia individual fisele de lucru.

-4-

Secventele

activitatii

Continutul instructiv-educativ

Metode si procedee

Evaluare

Incheierea activitatii

Ex.3 - "Procedeaza astfel incat sa fie tot atatea buline cate arata cifra din eticheta"

Se analizeaza raspunsurile celor doua echipe si modul de realizare a sarcinilor din fise.

Castiga echipa cu cele mai multe buline afisate pe tabla magnetica.

Conversatia

Se analizeaza afisajul raspunsurilor corecte ale fiecarei echipe.

FISA DE LUCRU:

Ex. 1- deseneaza atatea cercuri cat arata cifra

2 3 4 5

Ex. 2-deseneaza pe eticheta atatea linii cate flori sunt in diagrama


Ex. 3- procedeaza astfel incat sa fie tot atatea buline cat arata cifra din eticheta





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.