Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
didactic grupa: mare-pregatitoare cand/cum si de ce se intampla - aspecte de iarna

didactic grupa: mare-pregatitoare cand/cum si de ce se intampla - aspecte de iarna


PROIECT DIDACTIC

DATA: 16.01.2009

GRUPA: Mare-pregatitoare

TEMA CENTRALA: CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA

SUBTEMA: ASPECTE DE IARNA

FORMA DE ORGANIZARE: Activitate integrata pe centre de interes

1. BIBLIOTECA:'Alba ca Zapada si cei sapte pitici'

2. ARTA:'Fulgul de zapada'decorare

JOC DE MASA:Puzzle-imagini din povesti

4. STIINTA: Cati pitici sunt in padure? - fisa de lucru



TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere si insusire de cunostinte

SCOPUL: Formare si consolidare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVE OPERATIONALE:

I. SECTORUL BIBLIOTECA:

l. Sa asculte cu atentie povestea;

2. Sa urmareasca imaginile prezentate;

3. Sa precizeze care sunt personajele din poveste;

4. Sa redea cateva momente importante din poveste.

II. SECTORUL ARTA

1. Sa intuiasca imaginea;

2. Sa aplice cocoloase din hartie pe caciulita fulgului de zapada;

3. Sa aplice nuca de cocos pe fulgusor;

4. Sa-si exprime opinia fata de lucrarile proprii sau ale celorlalti, motivandu-si opinia.

III SECTORUL STIINTA

1. Sa identifice cifra 7 acolo unde o gaseste;

2. Sa formeze grupa piticilor:

3. Sa incercuiasca cifra indicata;

4. Sa coloreze piticii.

IV. SECTORUL JOC DE MASA

1. Sa reconstituie imaginea puzzle-lui;

2. Sa manifeste spirit cooperant in activitatile de grup.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: Conversatia, explicatia, demonstratia, povestirea.

MIJLOACE DE INVATAMANT PE SECTOARE

BIBLIOTECA: Carte de povesti, imagini din povesti

ARTA: Fise pentru aplicatie, siluete fulgi de zapada, cocoloase din hartie, lipici, nuca de cocos.

STIINTA: Fise de lucru, culori, creioane.

JOC DE MASA: Puzzle-imagini din povesti

DURATA:

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIITIFIC

METODE SI PROCEDEE

EVALUARE

1. PREGATIREA CLIMATULUI PSIHO-AFECTIV NECESAR

*Asigurarea conditiilor necesare unei bune desfasurari a activitatii.

*Aranjarea ariilor de lucru si pregatirea materialelor didactice corespunzatoare.

2.INTRODUCEREA IN ACTIVITATE

*Intalnirea de dimineata se face prin:

- prezentarea musafirilor

- stabilirea zilei din saptamana

- calendarul naturii

Conversatia

3.CAPTAREA ATENTIEI

*O realizezi printr-o scurta discutie despre anotimpul iarna: aspecte ale anotimpului iarna, cum ne imbracam

Prezint copiilor un material surpriza, oare de la cine sa fie?

"avem si o scrisoare:

DRAGI COPII

Pentru ca imi sunteti foarte dragi si am vazut ca ati invatat poezia "Darurile iernii" de Virgil Carianopol, v-am trimis in vizita un Om de Zapada pentru a va aduce o surpriza din partea mea

Cu drag, Zana Iarna"

Am primit de la Zana Iarna un

mesager-un Om de Zapada, el a mai fost si in alte gradinite, iar acum a sosit la noi la grupa. El vrea sa ramana la noi la grupa sa vada daca sunt copiii cuminti, daca lucreaza frumos, daca sunt atenti si asculta de doamna educatoare, iar daca lucreaza frumos si sunt cuminti el are surprize pentru voi.

*Copiii sunt bucurosi de surpriza.

Conversatia

4.ANUNTAREA TEMELOR SI PREZENTAREA CONTINUTURILOR

*Prezint copiilor centrele de

lucru si materialele din fiecare

centru. Astazi vom lucra si ne

vom juca cu:

*In sectorul BIBLIOTECA avem o

carte de povesti

-'Ce vom face?'

Vom spune povesti, si imaginile le vom ordona in ordinea desfasurarii evenimentelor;

*In sectorul ARTA, ce materiale

avem?

'Avem cocoloase, fulgi de zapada personalizati, lipici, nuca de cocos, oameni de

zapada, palariute". Cu aceste materiale vom realiza fulgi de zapada si oameni de zapada. Cu

aceste materiale vom decora copacul din sala de grupa.

*In sectorul STIINTA avem fise de

lucru, culori, creioane. Cu acestea

vom rezolva sarcinile de pe

fisa: coloreaza cifra 7, formeaza

grupa piticilor, coloreaza piticul

care a cazut si incercuieste cifra 7 unde o intalnesti.

*In sectorul JOC DE MASA vom

lucra puzzle.

Conversatia

Explicatia

Descoperirea

5. DIRIJAREA INVATARII SI OBTINEREA PERFORMANTEI

*Copiii merg catre centrele

unde vor sa lucreze.

*In sectorul ARTA vor aplica

cocoloase din hartie pe fesul

fulgului de zapada, si nuca de cocos

pe fulgusor. Omul de zapada va fi

aplicat pe fisa, palaria, fularul, ochii, nasturii si

nuca de cocos.

*In sectorul BIBLIOTECA le voi

spune povestea 'Alba ca Zapada'. Copiii sunt atenti si asculta povestea. Dupa ce am spus povestea, copiii vor primii fise cu imagini din poveste pe care le vor ordona in ordinea intamplarilor.

*In sectorul STIINTA copiii vor

rezolva sarcinile de pe fisa.

Conversatia

Explicatia

Demonstratia 

Povestirea

Problematizarea

Evaluarea individuala

Evaluarea

orala

Observarea directa

6. FEED-BACK-UL

*Vom trece prin fiecare centru si vom analiza lucrarile copiilor

La BIBLIOTECA vom discuta pe scurt despre poveste:

Care personaje ti-au placut si de ce?

De ce a vrut mama vitrega inima

Albei ca Zapada?

Cu materialele lucrate la

ARTA vom decora copacul din sala de grupa

Fisele lucrate la STIINTA le vom

analiza si vom vedea daca au fost lucrate corect

Conversatia

Evaluarea individuala

Analiza produselor

activitatii copiilor

7.INCHEIEREA ACTIVITATII

*Fac aprecieri asupra modului cum sau comportat copiii la activitate, vor interpreta cantecul "NOI SUNTEM PITICII"

*Vedem ce surpriza are Zana Iarna pentru copii: fulgi de zapada veseli si tristi si chipul Zanei. Copiii vor lua fulgi cu chipul vesel sau trist asa cum a fost el la activitate si cu acestia vom decora usa, si vor interpreta cantecul "IARNA NE-A SOSIT IN ZORI"

*Copiii primesc recompense.

Conversatia





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.