PROIECT DE LECTIE
Data
Scoala
Clasa a IV - a
Propunator
Aria curriculara OM SI SOCIETATE
Disciplina: GEOGRAFIE
Unitatea de invatare: Marile unitati geografice ale Romaniei
Subiectul lectiei Podisul Dobrogei
Tipul lectiei de comunicare/insusire de noi cunostinte
Obiective fundamentale:
Insusirea cunostintelor referitoare la Pod.Dobrogei
Obiective operationale
sa localizeze , folosind harta fizica a Romaniei, atlasul si harta Podisului Dobrogei din manual, pozitia geografica si limitele Podisului Dobrogei;
sa descrie utilizand diapozitivele prezentate cateva caracteristici specifice ale reliefului Podisului Dobrogei;
sa compare, pe baza lectiilor precedente referitoare la podisurile din Romania, relieful Podisului Dobrogei cu relieful oricarui alt podis, la alegere, indicand asemanari si deosebiri;
sa numeasca, analizand harta Podisului Dobrogei, diviziunile reliefului acestui podis;
sa precizeze, pe baza continutului informational al lectiei, aspecte care sa demonstreze importanta Podisului Dobrogei;
Strategii didactice:
metode si procedee: lucrul cu harta, observatia dirijata, problematizarea, conversatia euristica, explicatia, exercitiul
forme de organizare a activitatii: frontal, grupe, perechi, individual
Materiale instructionale: harta fizica a Romaniei, imagini cu Podisul Dobrogei, diapozitive, atlasul geografic scolar, manualul de geografie pentru clasa a IV-a
Bibliografie:
"Ghidul invatatorului, volumul 2"- Planificari calendaristice, Proiectarea unitatilor de invatare, clasa a IV-a / coordonator Stefan Pacearca , Editura Aramis, Bucuresti, 2006;
Ministerul Educatiei si Cercetarii - Consiliul National pentru Curriculum, ,,Ghid metodologic de aplicare a programei de geografie, clasele a IV-a - a VIII-a", Editura Aramis, Bucuresti, 2001.
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA PROPUNATOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
Moment organizatoric |
Face prezenta, noteaza absentii. Asigura un climat favorabil desfasurarii lectiei.Verifica daca toti elevii au materialele necesare pentru lectie(manualul, caietul de geografie, atlasul geografic etc.). |
Actioneaza conform cerintelor si indicatiilor propunatoarei. |
Verificarea cunostintelor |
Verifica nivelul de insusire al cunostintelor geografice de legatura prin intrebari directe si lucrul cu harta: Care sunt principalele forme de relief ? Ce sunt podisurile ? Cum s-au format podisurile ? Care sunt principalele podisuri din Solicita localizarea podisurilor invatate (Podisul Moldovei, Podisul Getic, Podisul Transilvaniei - Depresiunea Transilvaniei) la harta fizica a Romaniei, precizandu-se limitele fiecaruia. |
Raspund la intrebarile adresate, formuland raspunsuri corecte, clare. Localizeaza la harta fizica a Romaniei unitatile de relief solicitate, precizand limitele fiecarui podis. |
Captarea atentiei Informarea elevilor cu privire la obiectivele urmarite Prezentarea materialului-stimul (pregatirea aperceptiva) Prezentarea optima a noilor cunostinte Dirijarea invatarii |
"Priviti harta tarii si spuneti cum se face legatura Romaniei cu marea si cu restul lumii ?" Anunta si noteaza la tabla titlul lectiei noi Podisul Dobrogei Anunta obiectivele urmarite si motiveaza de ce este importanta aceasta unitate de relief a tarii pentru a fi studiata in scoala. Proiecteaza o serie de diapozitive cu Podisul Dobrogei. Dirijeaza observatia elevilor spre sesizarea aspectelor esentiale. Localizeaza la harta Podisul Dobrogei. Precizeaza pozitia geografica (in partea de sud-est a Romaniei) si limitele acestuia. "Podisul
Dobrogei este cuprins intre Dunare si Marea Neagra, iar
catre sud se continua pana la granita cu Precizeaza ca " aceasta regiune a fost si a ramas una din regiunile geografice cele mai strategice ale tarii, alaturi de Carpati si de Transilvania." Cere argumentarea acestei afirmatii de catre elevi, valorificand in acest mod cunostintele anterioare ale acestora. Subliniaza aspectele cele mai importante referitoare la acest podis: este situat in afara M-tilor Carpati; este cel mai jos podis
din are cea mai complexa structura, fiind un adevarat muzeu geologic. altitudinea maxima este de 467m - Vf. Greci din M-tii Macinului Adreseaza elevilor intrebarile "Din ce cauza Muntii Macinului au ajuns sa aiba o inaltime mai mica de 500m?" "De ce M-tii Macin sunt denumiti MUNTI ?" Subdiviziunile principale ale Podisului Dobrogei: Masivul Dobrogei de Nord (M-tii Macinului) Dobrogea Centrala (Pod. Casimcei) Podisul Dobrogei de Sud Clima (se inscrie in climatul de tip temperat continental) veri fierbinti,sarace in precipitatii si adeseori secetoase ierni nu foarte reci Vegetatia din Podisul Dobrogei paduri de stejar si de tei culturi de vita de vie si cereale Economia agricultura intensiva prin folosirea irigatiilor (orz, porumb, grau, floarea soarelui, soia, livezi de piersici, vita de vie) Principalele orase de-a lungul Dunarii - Tulcea, Cernavoda in zona litorala - Constanta, Navodari, Eforie, Mangalia Realizeaza schema lectiei adresandu-le o serie de intrebari elevilor.Scrie schema pe tabla. |
" Dobrogea reprezinta podisul si provincia pontica a Romaniei, cea prin care facem legatura cu marea si cu restul lumii". Asculta cu atentie, noteaza titlul in caiete. Isi exprima punctul de vedere cu privire la importanta Podisului Dobrogei pentru Romania. Observa dirijat imaginile proiectate. Localizeaza Podisul Dobrogei la harta fizica a tarii, dar si pe atlasul geografic scolar. Descopera pe harta limitele Podisului Dobrogei. Asculta cu atentie. Isi exprima punctul de vedere propriu, argumentand afirmatiile facute. Receptioneaza informatiile noi. Observa dirijat pe harta fizica a Romaniei. Descopera folosindu-se de harta murala. Raspund la intrebarile adresate. Observa in imaginile prezentate ca Masivul Dobrogei de Nord are aspectul unor dealuri cu vai largi. Observa cu ajutorul imaginilor ca Pod. Dobrogei de Sud este neted, aproape ca o campie, fiind strabatut de o vale larga, de-a lungul careia trece canalul Dunare-Marea Neagra. Descopera pe harta fizica principalele orase dobrogene. Participa activ la realizarea schemei lectiei. Scriu shema lectiei pe caiet. |
Asigurarea feed-back - ului Intensificarea retentiei Anuntarea temei pentru acasa |
Activitate individuala Ex.3/67 din manualul "Geografie - clasa a IV-a", Viorela Anastasiu, Celina Iordache, Dan Dumitru (Mentioneaza bogatiile podisurilor si ocupatiile locuitorilor) Activitate in perechi ,,Comparati Podisul Dobrogei cu un alt podis
de la noi din Activitate pe grupe Problema geografica "In trei din cele patru podisuri se afla cate un oras mare (cu peste 200 000 de locuitori). Care sunt podisurile si cum se numesc orasele ?" fisa de evaluare "Pod. Dobrogei" Anunta tema pentru acasa asigurandu-se ca toti elevii au inteles ce au de invatat pentru data viitoare ( "Podisul Dobrogei") si ce au de scris (ex. 2, 4 / 67 din manualul prezentat anterior). Precizeaza ca pentru o buna pregatire a lectiei de geografie este bine ca elevii sa cerceteze atat manualul, cat si caietul de notite. Le recomanda elevilor sa continue realizarea portofoliului de geografie ("Adunati din carti si din reviste informatii despre plantele si animalele din podisuri."). |
Lucreaza individual. Dupa un anumit timp, elevii numiti de propunatoare prezinta rezolvarea. Lucreaza in perechi. Unul dintre elevii dintr-o pereche prezinta rezolvarea. Lucreaza pe grupe. Rezolva cerintele propuse, prezinta rezultatele prin intermediul raportorului de grupa. Fiecare elev rezolva fisa de evaluare. Noteaza tema pentru acasa. |
Evaluarea lectiei |
Face aprecieri obiective referitoare la desfasurarea lectiei. Evidentiaza elevii cei mai activi si pe cei care au raspuns corect. |
Participa activ la evaluarea lectiei. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2025 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |