Proiect didactic
Profesor:
Disciplina: Istorie
Unitatea de invatare: Civilizatii preistorice si antice
Lectia: Integrarea dacilor in lumea romana (II)
Tipul lectiei de dobandire si fixare de noi cunostinte
Scopul lectiei: de a consolida, sistematiza si evalua cunostinte legate de evolutia spatiului carpato-danubiano-pontic in sec. I i.Hr./II d. Hr.;
- de a dobandi noi cunostinte legate de procesul de romanizare si despre factorii care l-au influentat
- corectarea eventualelor greseli si dezvoltarea capacitatii de autoevaluare corecta a elevilor;
Obiective operationale:
sa cunoasca si sa folosesca corect urmatoarele date si notiuni istorice : romanizare, collegia, legatus augusti, limes, urbanizare, sincretism religios, villa rustica;
sa inteleaga si sa analizeze factorii romanizarii stabilind o ierarhie a importantei lor in proces;
sa identifice ponderea divinitatilor romane in Dacia precum si sincretismul religios/interpretatio romana;
sa cunoasca principalele modificari in organizarea provinciei Dacia si sa justifice aceste modificari;
sa opereze corect cu datele istorice : 106, 117 - 118, 168, 170, 238, 271 - d. Hr.;
Strategia didactica
Metode si procedee: explicatia, expunerea, conversatia, dezbaterea, observarea dirijata, exercitiul
Forme de organizare a activitatii elevilor: Activitate frontala, activitate individuala
Resurse:
Oficiale: Programa scolara pentru disciplina Istorie, clasa a VIII-a; planificarea calendaristica orientativa, clasa a VIII-a
Temporale: - numar de lectii: 1
- durata
Nr crt |
Etapele lectiei |
op |
Timp |
Detalieri de continut |
Metode si resurse |
Forme de organizare |
1. |
Momentul organizatoric |
|
Notarea absentelor Pregatirea clasei pentru desfasurarea orei | |||
Pregatirea elevilor pentru receptarea noilor cunostinte |
|
Care este momentul debutului procesului de romanizare? Ce reprezinta diversiunea moesiana ? Mentionati care a fost evolutia conflictelor daco-romane. Descrieti organizarea provinciei |
Explicatia Conversatia |
Activitate frontala |
||
4. |
Anuntarea titlului si a obiectivelor lectiei |
|
Se scrie pe tabla data si titlul lectiei: Integrarea dacilo in lumea romana Se precizeaza obiectivele lectiei. |
Explicatia |
Activitate Frontala |
|
Comunicarea /insusirea noilor cunostinte |
|
Se prezinta noile cunostinte dupa urmatorul plan de idei, care se noteaza pe tabla si se completeaza ulterior: I. Factorii romanizarii; II. Elemente romane; III. Dacii liberi. |
Explicatia Conversatia | |||
|
|
Factorii: armata - mare nr. de soldati - locuiau an caster - contribuie la raspandirea limbii latine si pentru ca luptau alaturi de trupe auxiliare formate din autohtoni; |
Conversatia Lecturarea sicomentarea fragmentului referitor la |
Activitate frontala |
||
administratia - aparat bine dezvoltat
care a impus limba |
||||||
colonistii - colonizarea, care a avut un caracter masiv
si organizat (colonistii au fot adusi din toate provinciile
romane, erau oameni cu cetatenie romana, vorbeau limba |
||||||
cultura materiala, reprezentata de moneda romana (denar), obiecte de uz gospodaresc, obiecte de ceramica, plugul roman, unelte pentru minerit, podoabe, etc. |
colonisti din Eutropius, manual p. 27 Explicatia Conversatia | |||||
limba latina, care a fost factorul principal al romanizarii, pentru ca era vorbita in administratie, armata, scoli, justitie, in intregul imperiu |
||||||
Elemente romane adoptate treptat: in plan religios-in sincretismul religios - amalgam de idei, divinitati si credinte diverse - fenomenul de interpretation romana - rezistenta unor credinte autohtone, coexistenta ambelor rituri funerare : incineratia si inhumarea | ||||||
Dacii liberi: Dacii liberi au locuit in nordul si centrul Moldovei, in Crisana, Maramures, iar in anumite perioade sudul Moldovei si Muntenia. Carpii si costobocii au trait organizati in triburi. In izvoarele antice sunt mentionate numeroase atacuri ale dacilor liberi asupra limesului roman. In vremea lui Filip Arabul (244-249) carpii au distrus multe centre urbane din Dacia romana. Fiind in vecinatatea Daciei romanizate dacii liberi au suferit acelasi proces de romanizare, prin desfiintarea granitelor si transferul de populatie, dar mai lent. | ||||||
Fixarea cunostintelor |
Care sunt principalele reorganizari ale Daciei? Ce semnificatie au termenii romanizare si sincretism religios? Care au fost principalii factori ai romanizarii? De ce a fost abandonata provincial Care dintre factorii romanizarii vi se pare mai important? Argumentati |
Manual Conversatia |
Activitate individuala si frontala |
|||
Tema pentru acasa |
|
Tema de reflectie - manual, p. 27 |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |