Proiect de lectie
Data: 25. XI.
Scoala: Scoala cu Clasele I-VIII, Galicea Mare
Clasa: a II-a B
Invatator:
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare:Toamna
Continutul invatarii: Textul ,,Ciubotelele ogarului,,de Calin Gruia
Tipul activitatii: Exersare de capacitati -lectie integrata
Obiective de referinta:
3.2.sa desprinda informatii esentiale dintr-un text dat;
3.3.sa citeasca fluent, corect si expresiv un text cunoscut de
mica intindere;
Obiective operationale:
a) cognitive:
-sa citeasca corect, constient,integral si selectiv un text cunoscut;
-sa recunoasca personajele textului;
-sa redea intr-o succesiune logica continutul textului citit cu
ajutorul intrebarilor;
-sa observe delimitarea textului in fragmente logice;
-sa povesteasca oral fiecare fragment;
-sa recunoasca succesiunea logica a secventelor narative;
-sa desprinda mesajul moralizator al textului.
b) afectiv atitudinale:
-sa participe activ si cu interes pe tot parcursul activitatii;
-sa exprime sentimente proprii fata de personajele textului;
-sa emita argumente proprii.
c) psiho-motorii:
-sa pastreze pozitia corecta in banca in timpul activitatii;
-sa scrie correct,lizibil si ingrijit.
Stategie didactica:
a) resurse procedurale: -explicatia, conversatia, lectura explicativa, exercitiul,
problematizarea.
b) resurse materiale: -manualul, planse, fise de lucru,
c) forme de organizare: frontala, independent individuala, pe grupe.
Durata: 90 min.
Evaluare: continua (formativa)
Bibliografie:
M.E.C. Programa scolara pentru clasa a II -a
Silvia Nuta - Metodica predarii limbii romane in clasele primare,Ed.
Aramis ,Bucuresti,2000
Tudora Pitila ,Cleopatra Mihailescu-Limba si literatura romana -manual de clasa a II a ,Ed.Aramis 2004
Continut informativ
Captarea atentiei
-ghicitori despre personajele textului: ,,Cine mormaie-n padure
Si mananca fragi si mure?"
,,Lungi urechi,codita mica
Un nasuc,botic,mustati
Zgribulit si speriat
Acum este suparat"
Dirijarea invatarii: Textul ,,Ciubotelele ogarului"de Calin Gruia
Citirea integrala a textului;
Citirea in lant a textului;
Citirea selectiva a textului;
Citirea pe roluri a textului.
Joc ,,Cine stie raspunde ?"-jocul se desfasoara pe baza unui sir de intrebari
afisate pe plansa si pe jetoane
Plansa cu intrebari:
Ciubotelele ogarului
de Calin Gruia
Cand se petrece intamplarea?
Cum era vremea afara?
Unde pornise Iepurele?
Ce voia sa cumpere pe cei doi galbeni?
Cu cine s-a intalnit pe drum?
Cum era Iepurele?Dar Ogarul?
Ce-l intreba Iepurele pe Ogar?
Ce i-a raspuns acesta?
La ce s-a gandit atunci Iepurele?
1o)Ce il indeamna Ogarul pe Iepure?
11)Ce a facut Ogarul la hanul Ursului?
12)Dar Iepurele ce a facut?
13)Cine a platit masa?
14)Ce a facut Iepurele de necaz?
15)Cum s-a sfarsit intamplarea?
ORA A II A
I. Observa delimitarea textului in fragmente.
Spune numarul fragmentelor
Numara alineatele textului. Ce observi?
II. Cititi pe rand fiecare fragment.
Adresati-va intrebari referitoare la continutul fragmentului citit.
Formulati raspunsuri la aceste intrebari.
Povestiti oral, in enuntiri proprii, continutul fiecarui fragment.
III. Ordonati enunturile potrivite intamplarilor din text:
Iepurele se intalni cu Ogarul.
Iepurele lua ciubotelele Ogarului.
Sosise toamna.
Cei doi se oprira la hanul Ursului.
IV. Ce parere ai.
A procedat corect Ogarul?
De ce?
Dar Iepurele?
Argumenteaza!
V. Joc creativ " Schimba finalul!"
Gasiti un alt final acestei intamplari.
Prezentati finalul in fata clasei.
Folositi intonatia potrivita situatiei.
Numele si prenumele: Data:
VI. FISA DE LUCRU
Titlul textului este..Autorul.Personajele sunt
Ne reamintim si completam:
Era o toamna aspra fiindca ploile.,iar vantul.....
Iepurele mergea la cu gandul sa isi cumpere
El mergea .. si ..
Pe drum se intalneste cu care nu simtea frigul pentru ca avea.si..
Pornira impreuna si se hotarara sa se opreasca la fiindca se
Spuneti care e invatatura povestirii . ...................
Gasiti un alt final acestei intamplari. ...................
DESFASURAREA ACTIVITATII
Etapele activitatii |
Activitateta invatatorului |
Activitateta elevilor |
Moment organizatoric |
Cer elevilor sa pregateasca cele necesare pentru lectie. Asigur linistea si disciplina realizand un climat propice bunei desfasurari a activitatii. |
Elevii se pregatesc pentru activitate. |
Verificarea temei |
Verific tema cantitativ, apoi fac aprecieri privind aspectul calitativ |
Elevii citesc textul in gand. |
Reactualizarea cunostintelor |
Cer elevilor sa raspunda la urmatoarele intrebari: Cum se numeste textul citit ora trecuta? De cine este scris acesta? Care sunt personajele textului? Ce inseamna cuvantul ciubotele? Dar ogar? |
Elevii raspund. |
Captarea atentiei |
Citesc ghicitorile de la continutul informativ . Le cer sa-mi dea raspunsul corect. |
Elevii intuiesc raspunsul la ghicitori. |
Anuntarea continutului invatarii si a obiectivelor |
Anunt elevii ca astazi vom citi corect, constient textul pentru a-l intelege si a-l povesti in ordinea cronologica a intamplarilor. Scriu la tabla titlul lectiei si autorul. |
Elevii asculta. Elevii scriu. |
Dirijarea invatarii Fixarea cunostintelor acumulate anterior |
Citirea integrala a textului Solicit un elev sa citeasca textul integral. Citirea in lant a textului Realizez citirea in lant a textului, solicitand elevilor sa citeasca cate un enunt. Citirea selectiva Dupa realizarea citirii in lant, cer elevilor sa citeasca: Enuntul care arata cum era Iepurele Propozitia din care reiese cu cine s-a intalnit Iepurele Enuntul care spune cum s-a comportat Ogarul la han. Dar Iepurele. Citirea pe roluri a textului Cer elevilor sa spuna care sunt personajele textului. Dupa identificarea personajelor participante la dialog, antrenez elevii in citirea pe roluri. Personajele identificate primesc cate un simbol. Dirijez elevii intr-o conservatie privind atitudinea lor fata de ceea ce a facut Ogarul. Impart copiilor rolurile stabilind personajele. Activitate pe echipe Impart elevii pe echipe, apoi ii voi anunta ca ne vom juca jocul ,, Cine stie raspunde" Solicit elevii sa vina, sa extraga din cosulet un jeton pe care este scrisa o intrebare conform plansei (3.C.I.) Fiecare elev care a extras biletelul are sarcina de a citi intrebarea si de a formula raspunsul. Se da timp de gandire. Conform plansei prezentate solicit sa raspunda elevul care a extras intrebarea nr.1,2,3,.15. Se vor scrie pe tabla raspunsurile date de elevi. Se vor citi integral raspunsurile elevilor ORA A II -A Cer elevilor sa observe pe manual delimitarea textului in fragmente. Port o scurta discutie despre cum au fost impartite fragmentele. Ii indrum sa obseve pitogramele care marcheaza inceputul unui nou fragment. Cer elevilor sa spuna numarul fragmentelor, explicand ca numarul fragmentelor nu este acelasi lucru cu numarul alineatelor. -Numarati si alineatele textului! Ce observati? Activitate pe grupe Impart elevii in patru grupe de cate cinci. Fiecare grupa are ca sarcina sa citeasca cate un fragment, apoi sa gaseasca intrebarile si raspunsurile corespunzatoare fiecaruia. Voi indruma elevii sa selecteze intrebarile pe fragmente, apoi vom citi raspunsurile, realizand astfel povestirea pe fragmente. Solicit elevilor transcrierea raspunsurilor de pe tabla. In continuare voi afisa enunturile potrivite intamplarilor din text si le voi cere sa le ordoneze logic momentele intamplarii.(III. C.I.) Voi cere parerea elevilor in legatura cu ceea ce a facut Ogarul, dar Iepurele.(IV C.I.) Joc creativ Propun elevilor sa creeze un alt final acestei intamplari, sa-l prezinte in fata clasei si sa foloseasca intonatia potrivita situatiei. Voi imparti elevilor fise de lucru |
Un elev va citi textul model. Elevii citesc. Elevii citesc pe ro luri. Elevii rezolva cerinta. Elevii observa si asculta explicatiile. Elevii descopera fragmentele. Elevii sesizeaza diferenta intre alineate si fragmente. Elevii selecteaza dupa plansa intrebarile corespunzatoare fragmentului si citesc raspunsurile acestora. Elevii scriu. Fiecare grupa isi alege de pe plansa enuntul corespunzator fragmentului. Elevii isi spun parerea si argumenteza. Elevii creeaza un alt final textului. |
Aprecieri asupra activitatii |
Fac aprecieri si recomandari asupra participarii elevilor la lectie. |
Elevii asculta |
Tema pentru acasa |
Sa povesteasa textul "Ciubotelele ogarului," de Calin Gruia Sa transcrie un fragment la alegere din text. |
Elevii isi noteaza tema |
Data: 25. XI.2008
Scoala: Scoala cu Clasele I-VIII, Galicea Mare
Clasa: a II-a B
Invatator: Pasat Mic Elena Corina
Aria curriculara: Matematica si stiinte
Disciplina: Matematica
Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 100
Continutul invatarii: Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 100
fara trecere peste ordin - exercitii aplicative
Tipul activitatii: Exersare de capacitati
Obiective de referinta:
1.3. sa efectueze operatii de adunare si scadere cu numere naturale de
0 la 100 fara si cu trecere peste ordin;
2.7. sa formuleze oral si in scris exercitii si probleme cu numere care
se rezolva printr-o singura operatie.
Obiective operationale:
b) cognitive:
sa utilizeze corect terminologia specifica operatiei de adunare si
scadere;
sa inteleaga algoritmul de calcul al adunarii si scaderii;
sa efectueze exercitii si probleme de scadere si de adunare in concentrul
0 -
sa gaseasca numarul care lipseste intr-o operatie de scadere si de
adunare in concentrul 0 - 100 ;
b) afectiv atitudinale:
-sa participe cu interes la desfasurarea lectiei;
-sa fie atenti la raspunsurile colegilor pe care le vor corecta cand
vor gresi;
c) psiho-motorii:
-sa scrie corect exercitiile in caiet;
-sa pastreze pozitia corecta a caietului si a corpului in timpul
scrisului.
Stategie didactica:
d) resurse procedurale: -explicatia, conversatia, exercitiul joc, munca
independenta.
e) resurse materiale: -manualul, planse, fise de lucru individuale,
f) forme de organizare: frontala, independent pe grupe, individuala.
Durata: 45 min.
Evaluare: continua (formativa)
Bibliografie:
- M.E.C. Curriculum national Bucuresti, 1998
- Metodica predarii matematice in clasele primare, Ed.
didactica si pedagogica, Bucuresti, 1998.
- Programa scolara pentru clasele I-II, 2004
- Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/
invatatorilor
Continut informativ
Calculeaza:
76+12= 69-27=
81-18= 79-45=
Afla suma numerelor: 13 si 24; 24 si 12; 23 si 65
Afla numerele mai mici cu 13 decat: 23, 42, 55,
Afla numerele mai mici cu 24 decat: 67, 89, 39, 46.
Gaseste numarul necunoscut:
+ 14 = 39 - 32 = 24 - 23 = 42
= 45 16 + = 78 78 - = 63
Cornelia a sadit 12 flori, iar bunicul ei cu 30 mai multe. Cate flori a sadit bunicul Corneliei?
In parcul scolii s-au plantat 22 de plopi si 12 mai putini castani.
a) Cati castani s-au plantat?
b) Cati copaci s-au plantat in total?
Jocul "Norul calator"
DESFASURAREA ACTIVITATII
Etapele activitatii |
Activitateta invatatorului |
Activitateta elevilor |
Moment organizatoric |
Cer elevilor sa pregateasca cele necesare pentru lectie. Asigur linistea si disciplina realizand un climat propice bunei desfasurari a activitatii. |
Elevii se pregatesc pentru activitate. |
Verificarea temei |
Verific tema cantitativ, apoi fac aprecieri privind aspectul calitativ. |
Elevii rezolva exercitiile. |
Reactualizarea cunostintelor |
Cer elevilor sa raspunda la urmatoarele intrebari: Ce operatii matematice ati invatat voi? - Cum se numesc numerele care se aduna? - Cum se numeste rezultatul adunarii? - Cum se numeste primul termen al scaderii? - Dar al doilea? - Cum se numeste rezultatul scaderii? - Ce operatie facem cand este folosita expresia "cu atat mai mult"? - Ce operatie facem cand este folosita expresia "cu atat mai putin"? - Ce inseamna expresia "mareste cu."? - Ce inseamna expresia "micsoreaza cu ."? |
Elevii raspund. |
Captarea atentiei |
Se realizeaza prin expunerea unui tablou al toamnei. Se va purta un dialog despre anotimpul prezentat in tablou, iar copacul desfrunzit va fi completat de catre copii in urma rezolvarii sarcinilor de pe spatele frunzelor. |
Elevii rezolva sarcina. |
Anuntarea continutului invatarii si a obiectivelor |
Anunt elevii ca astazi vom rezolva mai multe tipuri de exercitii si probleme cu cele doua operatii invatate in concentrul 0 -100. Daca sunteti atenti si raspundeti corect astazi vom face un concurs ca sa vedem cine stie sa rezolve exercitii si probleme si-l vom numi "matematicianul clasei" |
Elevii asculta. Elevii scriu. |
Dirijarea invatarii |
Voi rezolva cu elevii exercitii de tipul "Jocul operatiilor", concurs care se va desfasura astfel: voi imparti elevii in trei grupe: grupa ursuletilor, grupa iepurasilor si grupa ogarilor.Fiecare grupa va desemna un reprezentant care va extrage cate un biletel cu exercitii. Asez pe catedra 3 cosulete, in fiecare cosulet sunt asezate jetoane cu exercitii, Cer elevilor sa extraga jetoane cu exercitii si sa le rezolve. Pentru fiecare rezolvare corecta va primi o bulina rosie, iar pentru fiecare rezolvare gresita va primi o bulina neagra. Va castiga grupa care are cele mai multe buline rosii. Se vor rezolva evercitiile 1, 2, 3, 4 de la C.I. Fiecare grupa va primi o problema spre rezolvare. In continuare voi prezenta jocul "Norul calator" care se va desfasura pe aceleasi grupe, elevii extragand cate un norisor cu exercitii..Castiga grupa cu cele mai multe rezultate corecte. Impart elevilor fise de lucru |
Elevii extrag si rezolva exercitiile. Elevii rezolva cerinta. |
Aprecieri asupra activitatii |
Fac aprecieri si recomandari asupra participarii elevilor la lectie. |
Elevii asculta |
Tema pentru acasa |
Exercitiul 5, 6 si 7 de la pagina 39. |
Elevii isi noteaza tema |
Data: 25-11-2008-11-23
Clasa: a-II-a B
Scoala: Scoala cu clasele I-VIII,Galicea Mare
Propunator: Pasat Mic Elena Corina
Aria curriculara: Tehnologii
Disciplina: Educatie tehnologica
Unitatea de invatare: Activitati cu materiale sintetice
Continutul invatarii: ,,Blanita si ciubotelele iepurasului" - colaj
Tipul lectiei: Formare de priceperi si deprinderi
Obiective de referinta:
1.3. sa aplice tehnici de prelucrare a materialelor utilizand
instrumente si ustensile adecvate;
2.2. sa imbine in mod adecvat tehnicile de realizare a unor
produse simple.
Obiective operationale:
a) cognitive:
-sa explice ce materiale vor folosi in realizarea lucrarilor;
-sa analizeze modelul prezentat;
-sa lipeasca in conformitate cu spatiul delimitat;
b) afectiv atitudinale:
-sa participe activ si cu interes la activitate;
-sa analizeze critic si autocritic lucrarile personale si ale colegilor;
c) psiho -motorii:
-sa pastreze curatenia la masa de lucru;
-sa aiba o pozitie corecta a corpului in timpul lucrului;
Strategia didactica:
a)Metode si procedee: -observatia;
-conversatia;
-explicatia;
-exercitii;
-munca independenta.
b)Mijloace de invatamant: -lipici;
-materiale sintetice;
-bloc de desen;
-modelul propunatorului.
c)Forme de organizare: -frontala;
-pe echipe.
Evaluare: continua( formativa)
Durata :45 minute
Bibliografie: -Curriculum National, M.E.C., 1998
-Lucian Stan,Gabriela Dorobantu, Ileana Stan, Ecaterina
Ghita, - ,,Ghid metodologic privind proiectarea si
desfasurarea activitatilor de abilitati practice", Ed
Aramis, Bucuresti, 2002.
CONTINUT INFORMATIV
a) Recunoasterea si denumirea materialelor din care este confectionata lucrarea;
b) Analiza modelului;
c) Realizarea chenarului plansei;
d) Realizarea si asamblarea elementelor componente;
e) Finisarea lucrarii;
f) Analiza produselor activitatii elevilor;
DESFASURAREA ACTIVITATII
Etapele lectiei |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Moment organizatoric |
Anunt elevii sa-si pregateasca cele necesare pentru lectie. |
Elevii pregatesc cele necesare pentru lectie |
Captarea atentiei |
O realizez prin prezentarea unei mascote. |
Elevii sunt atenti. |
Anntarea temeisi si a obiectivelor |
In aceasta ora vom realiza cu materialul pregatit "Blanita si ciubotelele iepurasului" Trebuie sa fiti atenti la explicatiile mele pentru ca sa lucrati cat mai corect si sa obtineti o lucrare cat mai frumoasa. |
Elevii asculta explica-tiile. |
Dirijarea invatarii |
Prezentarea modelului. Le arat lucrarea model si le explic din ce este alcatuita. Solicit elevii sa precizeze materialele din care sunt confectionate elementele componente ale lucrarii si tehnicile folosite pentru realizarea lor. Propun analiza fiecarui element compo- nent. Numesc elevii care sa prezinte materialele primite si sa precizeze la ce vor fi folosite fiecare. Demonstrez modul de realizare al lucrarii. Numeste care sunt operatiile necesare realizarii compozitiei, in ordinea efectuarii lor. Reamintesc regulile de protectie in cazul lucrului cu foarfeca. |
Participa activ la discutii. Analizeaza modelul. Urmaresc atent expli-catiile. Raspund cerintelor. |
Executarea lucrarii |
Propun realizarea lucrarii. Supraveghez elevii in timpul lucrului, ii ajut si-i corectez daca este necesar. |
Realizeaza sarcinile de lucru |
Controlul lucrarilor |
Solicit incheierea activitatii si propun. prezentarea lucrarilor in vederea aprecie- rii acestora. |
Analizeaza critic si autocritic lucrarile. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |