Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DE LECTIE CLASA a-III-a Limba si comunicare - Compunere dupa tablou

DE LECTIE CLASA a-III-a Limba si comunicare - Compunere dupa tablou


PROIECT DE LECTIE

CLASA a-III-a

INVATATOARE

OBIECTUL Limba si comunicare

SUBIECTUL Compunere dupa tablou

SCOPUL LECTIEI

informativ - imbogatirea limbajului pasiv si activ cu unele cunostinte despre

Unirea Transilvaniei cu Romania;



formativ - formarea deprinderii de a intocmi o compunere dupa imagini;

educativ - cultivarea dragostei fata de frumusetile naturii.

NIVELUL INITIAL AL CLASEI( pe baza analizei compunerilor realizate anterior de

elevi); Majoritatea elevilor pot discuta pe baza unei imagini ti pot structura compunerea - tip descriere in cele trei parti: introducere, cuprins si incheiere.

OBIECTIVE OPERATIONALE

Cognitive - sa identifice cele trei planuri din tablou : planul apropriat,

mediu si indepartat;

- sa " citeasca" un tablou, urmarind elementele din planul

apropriat, mediu si departat;

- sa utilizeze sensul propriu si figurat al adjectivului in

descrierea tabloului si in exprimarea impresiilor proprii

despre tabloul descris;

- sa foloseasca in exprimarea orala si scrisa expresii din

lecturile " Visul implinit" de Lucian Blaga. " Hora Unirii" de

V. Alecsandri si " Toamna" de Demostene Botez.

- sa respecte regulile de asezare in pagina a compunerii.

Afectiv - atitudinale - sa exprime impresii proprii despre tabloul descris;

- sa aprobe reactiile ti starile sufletesti ale oamenilor din tablou.

TIPUL LECTIEI: mixt (lectie combinata)

VARIANTA : modelul lui R. Gagne

STRATEGIA DIDACTICA : mixta

RESURSE PROCEDURALE conversatia euristica, descrierea exercitiului, observatia

colectiva.

FORME DE ORGANIZARE frontala

- individuala.

FORME DE EVALUARE: continua, formativa

LOCUL DESFASURARII sala de clasa.

DURATA: 50 de minute

BIBLIOGRAFIE:

Gherghina, Dumitru; Gherghina Maria - Aproape totul despre exprimarea corecta in limba romana- Ed.

Didactica Nova, Craiova, 1994.

M.E.I - Metodica predarii limbii romane. E.D.P. Bucuresti, 1969.

Voicu M. - " Particularitati ale activismului verbal la elevi , in Invatamantul in clasele I- IV Bucuresti,

Ion Berca si colaboratorii - METODICA PREDARII LIMBII ROMANE LA CLASELE I-IV, E.D.P. -

OLTENIA- CRAIOVA, 1972.

DESFASURAREA LECTIEI

Etapele lectiei

Continutul informativ

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Mijloace si materiale didactice

1.Captarea atentiei

Versurile poeziei "Hora Unirii" de

V. Alecsandri

Citeste/ recita versurile

Cere elevilor sa spuna despre ce eveniment istoric vorbeste poetul.

Raspund la intrebare

Manualul

2.Enuntarea obiectivelor

Anunta principalele finalitati concrete stabilite.

Sugereaza intuirea celor doua tablouri din manual pe baza carora elevii vor realiza o compunere.

Asculta cu atentie cele precizate

-plansa reprezentand multimea de oameni care au fost prezenti si au sarbatorit unirea de la Alba Iulia

3.Verificarea,

reactualizarea

Textul " Visul implinit" dupa Lucian Blaga

Pe baza conversatiei euristice se identifica:

- denumirea evenimentului istoric din 01.dec. 1918;

- importanta evenimentului;

- starile afective ale participantilor;

Participa la conversatie.

Caracterizeaza oral pe scurt oamenii participanti la unire, folosind cat mai multe adjective.

- tablou reprezentand un colt din natura, in anotimpul toamna

4.Prezentarea

noilor

cunostinte

Planul apropiat, mediu si indepartat al unui tablou.

Prezinta si explica noul continut informativ urmarind calea de la concret la abstract.

Solicita observarea plansei folosite anterior, urmarind elementele din

cele trei planuri.

Descriu tabloul.

Observa si disting obiectele din cele trei planuri.

Plansa cu multimea de oameni.

5.Dirijarea invatarii

Intocmirea unei compuneri dupa unul dintre tablourile prezentate .

Ex- poezia "Toamna" de D. Botez:

- palpaie plutind in soare.

- inflacarate ruguri.

Prezinta sarcina de lucru.

Reaminteste regulile de aranjare in pagina a unei compuneri.

Precizeaza ce anume vor scrie in introducere, cuprins si incheiere.

Da exemple de expresii din textul "Visul implinit", " Hora Unirii", "Toamna".

Asculta cu atentie cele precizate, intreaba, aproba, intervin.

Completeaza, dau exemple de expresii frumoase din alte texte anterioare studiate.

6. Evaluare

recuperare

Apreciaza compunerile elevilor urmarind :

- respectarea dimensiunilor partilor compunerii:

- prezentarea corecta a elementelor din cele 3 planuri ale tabloului.

- folosirea expresiilor literare.

Elaboreaza compunerile, dandu-le titlul potrivit.

Citesc compunerile argumentand alegerea titlului si a temei

( eveniment istoric, natura).

Plansa cu enumerarea expresiilor frumoase

7. Conexiune

Textul cantecelor "Hora Unirii" si " A ruginit frunza din vii"

Da tonul pe rand la cantecele legate de tema lectiei.

Cauta, se bucura.

8.Tema

pentru acasa

Solicita terminarea compunerii, daca nu a fost definitivata

Asculta, recepteaza, noteaza.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.