PROIECT DE LECTIE
Propunator:
Data: 07.04.2009
Clasa: a XI-a
Disciplina: Sociologie
Tema: Grupurile sociale
Tipul lectiei: Predare-invatare
Obiectiv general: cunoasterea, intelegerea si operarea corecta cu notiunea de grup social.
Obiective operationale
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
sa defineasca notiunea de grup social;
sa cunoasca tipologia grupurilor sociale;
sa specifice principalele grupuri in care individul traieste;
sa identifice cel putin trei caracteristici ale grupurilor sociale;;
sa opereze corect cu termenii: climat psihosocial, coeziune, consens
Metode utilizate
Expunerea
Conversatia euristica
Explicatia
Brainstorming-ul
Problematizarea
Reflectia personala
Mijloace didactice
Manualul
Fise de lucru
Momentele lectiei |
Competente specifice |
Activitati de invatare |
Timp |
Resurse |
Evaluare |
Moment organizatoric |
- asigurarea unui climat potrivit desfasurarii lectiei; |
2-3 min. | |||
Activarea informatiei necesare temei |
- ,, Omul este un luptator al vittii sociale. El nu poate fi conceput stand retras permanent in « turnul sau de fildes » pentru a contempla de acolo cu seninatate, felul cum se desfasoara drama omenirii, ci, dimpotriva, el coboara intre oameni, intra in valmasugul vietii, cauta sa-si asigure pozitiile pe care socoteste mai prielnice.'' H.H.Stahl Comentati citatul. Care credeti ca sunt argumentele care stau la baza celor spuse de autor ? De la nastere si pana la moarte omul traieste in diferite grupuri. |
min. |
Activitate frontala |
formativa |
|
Anuntarea temei si importanta ei |
- anuntarea temei: Grupurile sociale |
min. |
Activitate frontala | ||
Invatarea propriu-zisa |
a) definirea conceptului de grup social prin prezentarea elementelor definitorii: - intercunoasterea membrilor; - interactiunea - desfasurarea deliberata a unor actiuni; b) prezentarea tipologiei grupurilor sociale dupa: - marime - oferirea de exemple edificatoare pentru fiecare tip de grup social clasificat in functie de marime; - modalitatea de constituire - exemplificarea celor doua tipuri de grupuri sociale existente; tipurile de relatii ce se instituie intre membrii grupului - prezentarea unor exemple relevante; - gradul de organizare - ilustrare prin exemplificare; c) li se cere elevilor sa analizeze grupul social clasa de elevi din punct de vedere al modalitatii de constituire, al duratei, valorilor si normelor la care adera dar si al problemelor si finalitatilor comune de actiune ; |
min. |
Activitate frontala - manual - manual |
formativa |
|
Evaluare |
Descoperiti in colectivitatea in care traiti, grupuri sociale diferentiate in functie de criteriile pe care le-am cunoscut la lectia de azi dar si dupa alte criterii pe care le considerati relevante. |
min. |
- fise |
sumativa |
|
Incheierea lectiei |
aprecierea activitatii; - explicarea sarcinilor pentru acasa |
2 min. |
Definim grupul social ca o pluralitate de indivizi aflati intr-o situatie de solidaritate mai mult sau mai putin accentuata.
Elementele ce caracterizeaza grupurile sunt :
- intercunoasterea membrilor - cei ce alcatuiesc grupul se cunosc intre ei;
- interactiunea - desfasurarea deliberata a unor actiuni. Aceasta presupune existenta unor scopuri, interese comune cum ar fi: realizarea unor sarcini in echipa, participarea la un concurs, vizitarea unui muzeu.
Tipologia grupurilor:
a) dupa marime:
- grupuri mici (familia, un grup de prieteni, colegi de scoala - ele sunt alcatuite de regula din 2-10 membrii);
- grupuri medii (clasa de elevi, grupa de studenti - 25-30-40);
- grupuri mari (ajungand pana la sute de membri - partidele politice);
b) dupa modalitatea de constituire:
- spontane (constituie pentru atingerea unui scop imediat) ;
- institutionale;
c) dupa tipurile de relatii ce se instituie intre membrii grupului:
- formale (in care relatiile sunt oficiale);
- informale (caracterizate de relatii neoficiale ca in cazul grupurilor de prieteni).
d) dupa gradul de organizare:
- organizate (avand o structura bine definita si mecanisme de decizie colectiva - sindicatul);
- semiorganizate (reprezentate de o colectivitate care exprima interesele altora; de exemplu: un grup de profesori care reprezinta interesele elevilor intr-o situatie data, un grup de parinti ce isi reprezinta proprii copii).
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |