PROIECT DIDACTIC
CLASA aIIIa A inv.
DISCIPLINA:MATEMATICA Sc."Al.Piru"Margineni-
UNITATEA DE INVATARE:UNITATI DE MASURA Bacau
CONTINUT:UNITATI DE MASURA PENTRU TIMP
ELEMENT DE CONTINUT:SAPTAMANA , LUNA , ANUL .
TIPUL LECTIEI:MIXTA
OBIECTIVE-CADRU/OBIECTIVE DE REFERINTA:1.7.,1.8.,2.6.3.1.,4.2.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O.C.1-sa denumeasca,sa enumere corect zilele saptamanii,lunile anului; O.C.2-sa sesizeze relatiile dintre zi,saptamana,luna,an;
O.C.3-sa stabileasca semnificatia notiunii de "an bisect";
O.C.4-sa rezolve probleme cu unitatile de masura pentru timp invatate;
O.C.5-sa rezolve corect exercitiile propuse;
B. AFECTIVE:
O.A.1-vor manifesta interes pentru rezolvarea sarcinilor date;
O.A.2-vormaprecia participarea lor la buna desfasurare a activitatii.
C.MOTRICE:
O.M.1-sa execute miscari in conformitate cu cerintele disciplinei;
O.M.2-sa scie corect si estetic pe caiete si la tabla;
RESURSE:
A. BIBLIOGRAFICE:
1. oficiale:
Curriculum National.Programe scolare pentru invatamantul primar,Bucuresti,1998
Aurel Maior,Nicu Ploscariu,Matematica,manual pentru clasa aIIIa,Bucuresti,Aramis,2002
2.pedagogice:
- Constantin Cucos(coordonator)-Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si grade didactice,Polirom,1998
- Elena Joita-Didactica aplicata.Invatamantul primar,Ed.Gheorghe Alexandru,1994
3.metodico-didactice:
-Costica Lupu,Metodica predarii matematicii.Manual pentru clasa a XII a -licee pedagogice,Pitesti,Ed.Paralela 45,1999.
B. METODOLOGICE:
a. strategie didactica
-inductiv-deductiva,algoritmica;
b. metode si procedee
-conversatia,explicatia,exercitiul,observarea algoritmizata,problematizarea,analiza si sinteza.
c. forme de organizare
-frontala si individuala.
d. mijloace didactice
-planse cu desene,fisa de lucru,fisa de evaluare.
C.TEMPORALE:
-50-minute;
-modulul de ore prevazut in programa-8 ore;
-locul lectiei in modul-a V a ora.
EVENIMENTELE LECTIEI-CONTINUTURI-STRATEGIE
OBIECTIVE |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVULUI |
|||||||||||||||||||||
O.A.1. O.A.1. O.M.1. |
1.CAPTAREA ATENTIEI: Propun elevilor rezolvarea orala a catorva probleme recreative: "Andrei iese la joaca la ora 16,00.Se joaca 2 ore si un sfert. la ce ora intra in casa?" "Alina a inceput sa picteze la ora 5:20 si a terminat 3 ore mai tarziu. Cat era ceasul cand a terminat?" "Trei trenuri pleaca dintr-o gara unul dupa altul,la interval de un sfert de ora. Primul pleaca la 10:30.La ce ore pleaca celelalte trenuri?" 2.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR: Comunic continutul invatarii si performantele asteptate: sa cunoasca unitatile de masura pentru timp (saptamana, luna, anul) sa opereze corect cu acestea si sa rezolve corect probleme. Notez titlul lectiei pe tabla: UNITATI DE MASURA PENTRU TIMP: SAPTAMANA, LUNA, ANUL. 3.ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR: Cu ajutorul plansei de mai jos, voi solicita elevilor :
- sa stabileasca o corespondenta intre ora indicata pe cadranul ceasului si ora scrisa mai jos. Se rezolva apoi si alte exercitii propuse pe tabla. |
Elevii asculta cerintele cu atentie si raspund corect Scriu titlul lectiei pe caiete. Rezolva corect exercitiul, stabilind corespondenta |
|||||||||||||||||||||
O.C.1. O.A.1. O.C.2. O.C.1. O.A.1. O.C.2. O.C.3. O.A.1. O.M.1. O.C.5. O.M.2. O.A.1. O.C.1. O.C.5. O.C.4. O.C.4. O.C.5. O.A.1. O.M.1. O.C.4. O.C.5 O.A.1. O.M.1. O.C.1. O.C.2. O.C.3. O.A.2. O.M.1. O.A.2. |
4.PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI NOII INVATARI: Atrag atentia asupra plansei pe care este scris calendarul anului 2004. "In ce zi suntem astazi?" Se cere apoi elevilor sa observe cu atentie plansa. 5.DIRIJAREA INVATARII: Formulez sarcinile de invatare: 1.Observarea plansei si gruparea zilelor in saptamana, a saptamanilor in luna,a lunilor in an. 2.Enumerarea zilelor saptamanii, a lunilor anului. - Cate zile sunt intr-o saptamana? Care sunt acestea? - Cate saptamani sunt intr-o luna? - Cate zile sunt intr-o luna?(28,29,30,31). - Cate luni are anul? - Cate zile are anul? Se introduce notiunea de an bisect(luna februarie are29 de zile. Se noteaza apoi pe tabla, cu ajutorul elevilor,schema lectiei: SAPTAMANA, LUNA, ANUL
sambata,duminica) 1 luna = 28/29,30,31 zile 12 luni = 1 an (ianuarie,februarie,martie,aprilie,mai,iunie,iulie,august, septembrie,octombrie,noiembrie,decembrie) 1 an =365,366zile(an bisect-februarie=29 zile) Se rezolva apoi exercitiile si problemele propuse la tabla si pe planse.(cuprinse in anexe) 6.OBTINEREA PERFORMANTELOR: Solicit elevii in rezolvarea urmatorului exercitiu: Completeaza propozitiile cu zilele saptamanii care lipsesc: Daca astazi este vineri, ieri a fost _____________ . Maine va fi luni, deci astazi este ______________ . Ieri a fost luni, deci astazi este _______________ . Astazi este vineri, deci maine va fi ____________ . Ieri a fost marti, deci maine va fi ______________ . Maine va fi vineri, deci ieri a fost _____________ . 7. FEEDBACK-UL Solicit elevilor sa rezolve urmatorul exercitiu: Priveste cu atentie calendarul lunii iunie. Completeaza apoi propozitiile: Trei iunie este o zi de ____________. In a treia sambata din luna va fi data de ________. In a doua duminica din luna va fi data de _______ . Zilele de joi au urmatoarele date ______________. In a treia zi de joi a lunii va fi data de ___________. Luna iunie se termina intr-o zi de _____________ . 20 Iunie este o zi de ______________ . 8. EVALUAREA Impart fisele de evaluare si explic fiecare item. Fac aprecieri verbale colective si individuale asupra modului cum s-au implicat in desfasurarea lectiei si obtinerea performantelor. 9. RETENTIA Solicit elevilor sa denumeasca in mod corect: zilele saptamanii numarul de zile pe care il poate avea o luna numarul lunilor din an notiunea de an bisect Se cere realizarea unor transformari simple, folosind unitatile de masura pentru timp invatate. 10. TRANSFERUL Propun rezolvarea exercitiilor 1 si 2 pagina 102. |
Un elev localizeaza pe calendarul de pe plansa ziua. Observa si raspunde corect la intrebari. Elevii noteaza pe caiete schema lectiei. Elevii rezolva cu atentie exercitiile si problemele propuse. Elevii completeaza cu atentie datele care lipsesc. Elevii raspund solicitarilor cerute. Elevii rezolva fisa de evaluare. Isi manifesta satisfactia sau insatisfactia asupra performantelor obtinute Elevii raspund solicitarilor. Se mobilizeaza pentru o proxima activitate. |
|