PROIECT DIDACTIC
SCOALA: Grup Scolar Ind. " Dr. Florian Ulmeanu",
CLASA: a VII-a A si B
DATA: 07.11.2008
PROFESOR:
OBIECTUL: Educatie Plastic
TEMA PLASTICA Amestecuri cromatice
SUBIECT APLICATIV Fluturele
OBIECTIV FUNDAMENTAL insusirea modului de a obtine amestecul spontan
TIPUL LECTIEI: de invatare si de formare a priceperilor si deprinderilor
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1- Sa defineasca amestecul cromatic fizic
O2 Sa observe pe imagini din manual, albume de arta, planse-model a
amestecuri cromatice ;
O3- Sa realizeze o compozitie folosind amestecuri cromatice
O4- Sa evalueze si sa-si autoevalueze lucrarile
STRATEGIA DIDACTICA:
METODE: conversatia
explicatia
metoda sinectica
activitatea practica individuala
dialogul dirijat
MIJLOACE: coala de desen,
acuarela,
pensule
vas pt.apa,
carpa de ster
ARII DE CONTINUT |
STRATEGIA DIDACTICA |
||||
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
METODE |
MIJLOACE |
||
1. Moment organizatoric |
Fac prezenta Cer pregatirea materialelor de lucru. |
Pregatesc cele necesare . |
conversatia |
coli de desen acuarele pensule vas pt. apa carpe de sters |
|
2. Anuntarea temei si a obiectivelor |
Anunt tema si pe scurt obiectivele . |
Retin tema si obiectivele. |
explicatia | ||
3.Comunicarea noilor cunostinte |
O1 O2 |
Explic amestecul cromatic : - se mai numeste si amestecul fizic al culorilor . El se produce - prin nonculori : Alb + Negru, obtinandu-se un numar mai mic sau mai mare de griuri necolorate ; - prin culori : R+ A ; G + Vi ; R + O ; A + Vi ; - intre culori si nonculori : G + n ; R + a ; A + a ; Vi+a ; etc. Se discuta imagini din manual, planse-model si album de arta. |
Noteaza in caiete Observa pe imagini a amestecul cromatic |
observatia sistemica observatie sistemica -dialogul dirijat |
manual manual planse-model album de arta |
4.Etapa de creatie si de formare a priceperilor si deprinderilor |
O3 |
- Cer realizarea compozitie «Fluturele « in care sa foloseasca amestecul cromatic prin tuse juxtapuse de diferite grosimi sa foloseasca elementele de limbaj plastic , din linii, puncte, pete, etc, nuante cromatice, contraste cromatice . -Pentru acest lucru folosesc imagini ca demonstratie cu lucrari ai elevilor care au realizat acest subiect |
Asculta explicatiile Lucreaza individual |
-explicatia -activitate practica individuala |
coli de desen acuarele pensule vas pt. apa carpa de sters |
6.Analiza si evaluarea |
O4 |
Expun cateva lucrari si solicit elevii sa analizeze lucrarile conform cerintelor formulate initial. |
Evalueaza si isi autoevalueaza lucrarile |
-dialogul dirijat |
lucrarile realizate |
7.Concluzii si aprecieri |
Fac aprecieri generale (pozitive) privind desfasurarea activitatii. Evidentiez elevii cu rezultate optime. Notez elevii stimulativ.Anunt materialele necesare orei urmatoare. |
Asculta modul de apreciere. Retin care sunt materialele necesare orei urmatoare. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |