Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DIDACTIC Clasa : a IV- a Educatie Logico-Matematica

DIDACTIC Clasa : a IV- a Educatie Logico-Matematica


PROIECT DIDACTIC

Data

Clasa a IV- a A

Propunator inv. ed  

Disciplina Stimulare Cognitiva

Unitatea de invatare Educatie Logico-Matematica



Detalierea unitatii de invatare Eu am invatat,,

Tipul lectiei consolidarea cunostintelor

Scopul : consolidarea informatiilor existente in structura cognitiva si utilizarea acestora in contexte variate ;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1- sa numere in ordine crescatoare si descrescatoare de la 0 la 100;

O2 - sa recunoasca si sa numeasca numerele din concentrul 0-100 de pe cartonase ;

O3 - sa efectueze corect si rapid operatii de adunare si scadere cu doi termeni, cu si fara trecere peste ordin;

O4 - sa gaseasca semnul potrivit (<, >, =) la coloanele de exercitii din fisa de lucru si de la tabla;

O5 - sa dovedeasca interes pentru activitatea propusa si spirit competitiv in rezolvarea fisei de lucru ;

STRATEGII DIDACTICE :

  • Metode si procedee: exercitiul, conversatia, explicatia, demonstratia;
  • Materiale didactice: caiete, tabla, cartonase, fise de lucru, plicul cu scrisoare, plansa ( copac + flori ), creioanele-surpriza,flori-exercitiu ;
  • Forme de organizare : frontal, individual.
  • Forme de evaluare : observatia sistematica, evaluare verbala, evaluare scrisa.

Desfasurarea lectiei

Momentele activitatii

Strategie didactica/unitate de continut

Modalitati de evaluare

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Moment organizatoric

Se face prezenta.

Se asigura climatul de liniste si ordine necesare pentru buna desfasurare a acivitatii, pregatind si materialele necesare pentru activitate: caiete, fise, planse, cartonase, scrisoarea, etc.

Copiii vor canta cantecelul ,,Rugaciune de intrare in scoala''.

Se pregatesc pentru lectie.

Verific elevii daca au tot ce le trebuie pentru activitate.

Captarea atentiei

Anuntarea temei activitatii

Desfasurarea activitatii

,,Astazi este o zi mai speciala pentru noi, avem musafiri, o zi in care vom putea demonstra cat am muncit noi de cand suntem impreuna la aceasta clasa si cate lucruri am invatat sa le facem asa cum trebuie . In fiecare zi am invatat cate un lucru micut, astfel ca acum sa ne putem descurca in diferite situatii cand apare cate o problema. Si azi vor aparea probleme ce se cer rezolvate si am nevoie de voi ca sa pornesc la drum . Sunteti pregatiti?''

,,Asa cum v-am anuntat, impreuna vom trece prin mai multe incercari prin care voi imi veti demonstra ca ati invatat multe lucruri la matematica: sa numarati, sa comparati doua numere, sa adunati, sa scadeti , etc.''

Voi numi cativa copii sa numere crescator, in concentrul 0-100. Voi antrena in activitate pe acei copii care au intampinat dificultati in realizarea acestei sarcini,care au insusit cu dificultate notiunea de numar si cifra.

Apoi copiilor li se impart cartonase cu numere din concentrul 0-100 si li se va cere sa le aseze pe banca. Daca le voi cere sa caute acel numar ei trebuie sa-l recunoasca si sa-l ridice pe cel pe care l-am cerut.

Cartonasele sunt amestecate si nu se afla acelasi numar pe toate bancile elevilor.

,,Cei care au numarul 34 sa il gaseasca si sa mi-l arate,,.

,,Cel care are numarul 49 sa mi-l arate ,,.

Asa voi proceda cu mai multe numere insirate pe banca lor .

Adunam cu totii cartonasele si ma voi preface ca am gasit o scrisoare pe catedra de care mi-am amintit intamplator in acel moment.

,,Astazi am gasit la poarta scolii o scrisoare si nu am avut timp sa o citesc...haideti sa vedem cine ne-a scris?''

Se citeste scrisoarea!

Dragi copii,

Sunt un copac foarte tristNimeni nu ma priveste, nimeni nu ma admira,toata lumea trece indiferenta pe langa mine.M-am intrebat si eu de ce oare? In jurul meu vad numai copaci infloriti, toate florile au inflorit, pasarelele ciripesc Doar eu am crengile goale si sunt asa de trist..De-as gasi pe cineva sa ma ajute, sa fiu si eu un copac inflorit cand imi voi lua "La revedere!"de la Zana Primavara Doriti sa ma ajutati?

Pentru fiecare floricica prinsa in ramurile mele, doresc sa va rasplatesc bunatatea si ajutorul ce mi l-ati dat cu un mic dar prin care si eu sa va fiu de folos.

Este un dar fermecat, din lumea basmelor de unde am sosit si eu.Cine va trece cu bine obstacolele din calea lui, va cauta in buzunarele plansei din clasa voastra surpriza.

Pe acest panou este un copacel tare trist (ramurile unui copac, pictate ) din cauza ca, desi a venit primavara, el nu are nici o floare .  A vazut in jurul lui toti copaceii infloriti si ne roaga daca puteti sa-l ajutam si sa-l impodobim cu floricele.

Eu am gasit in scrisoare niste floricele, pe spatele carora sunt scrise cate un exercitiu.

Voi, daca vreti sa-l ajutati pe copacel, va trebui sa veniti la catedra sa luati cate doua floricicele si sa dati raspunsul corect la exercitiu si apoi sa impodobiti copacelul.

Daca raspunsul dat de voi este incorect atunci nu veti avea dreptul sa impodobiti copacelul.

Solicit elevii sa mearga pe rand la catedra, le ofer floricelele, ei citesc si scriu exercitiul pe tabla si-l rezolva.

Rezultatul gasit este cautat pe panoul cu rezultate, in buzunarul saculetului gasind surpriza promisa de copacel ( un creion frumos colorat ).

Iata exercitiile care trebuie rezolvate, scrise pe spatele florilor, ce urmeaza a fi atasate in copac:

20+32= 4+ 3=

3+ 2=

44+26=

42 -29=

81-17=

26+27=

39+39=

74- 19= 31-15=

19+24=

78-59=

Iata rezultatele ce trebuie trecute pe buzunarele plansei: 52; 42; 90; 70; 63, 5, 13; 64; 78;19.

Florile vor fi prinse in agrafe de birou, cate doua, fiecare avand numele elevului, pentru ca fiecare sa poata gasi un rezultat pe buzunarele plansei,iar un exercitiu sa fie fara rezultat.

Elevii vor rezolva aceste exercitii la tabla, asezandu-le zeci sub zeci si unitati sub unitati, astfel fiindu-le mult mai usor sa obtina rezultate corecte.

Se vor rezolva pe tabla si cateva exercitii in care vor trebui sa aseze semnul corect..<, > ,=.

Pune semnul corect:

44...44


45..80

60..35

79..100

10..20

Aceste exercitii fiind scrise la tabla si in caiete, se impart fisele de lucru, se explica etapele ce trebuie respectate si se da startul la lucru.

Bineinteles vor fi intrebati daca ceea ce au de facut in fisele de lucru au inteles.

Activitatea le este supravegheata fiind ajutati si indrumati pentru a efectuacorect exercitiile, daca este necesar.

Pentru cei care reusesc sa finalizeze fisa, li se pregatesc flori cu exercitii suplimentare, ce le vor lipi pe fisa de lucru.

Elevii asculta cu atentie.

Copiii vor numara cu glas tare, respectand numarul cu care trebuie sa inceapa si la care sa se opreasca.

Elevii asculta cu atentiescrisoarea citita.

Copiii scriu in caiete data si titlul ,,Exercitii''.

Copiii vor rezolva cate un exercitiu cu raspuns si unul fara si vor atasa copacului cate o floricica,exercitiile fiind scrise pe tabla si in caiete.

Vor cauta in buzunarele cu rezultatele exercitiului lor si vor descoperi cate un creion.

Elevii vor rezolva exercitiile la tabla si le vor scrie in caiete.

Elevii vor scrie pe tabla si in caiete semnele

corecte,comparand numerele.

.mai mic,

..mai mare

..egal

Raspunsurile elevilor vor fi intarite, repetate, completate si apreciate verbal.

Raspunsurile elevilor vor fi intarite, repetate, completate si apreciate verbal.

Pe panoul cu buzunare gasesc surpriza promisa (creion ).

Se corecteaza fisele de lucru .

Evaluarea

Voi corecta fisele de lucru si voi face aprecieri in legatura cu munca desfasurata de fiecare elev, ii felicit pe cei care au fost la inaltime si pe cei care au incercat sa rezolve sarcinile primite ii incurajez si de asemenea ii felicit.

Fisele de lucru vor fi asezate in portofoliul lor de activitate.

Aseaza fisele de lucru in portofoliu.

Elevilor vor fi felicitati pentru activitatea desfasurata.

NUME........

DATA.......

FISA DE LUCRU

Numara de la 35 -45

Numara de la 56-74

Pune semnul corect:

45 30 . 40

60 20 . 40

25 . 90 15 . 15

12 . 83 100 . 50

40 . 50 77 . 29

4.) Calculeaza:

34 + 45 + 51 + 63 + 74 + 85 + 54 +

22 12 34 22 25 13 45

67 - 75 - 88 - 64 - 56 - 49 - 96 -

45 54 44 42 35 28 63

Dragi copii,

Sunt un copac foarte tristNimeni nu ma priveste, nimeni nu ma admira, toata lumea trece indiferenta pe langa mine.

M-am intrebat si eu de ce oare? In jurul meu vad numai copaci infloriti, toate florile au inflorit, pasarelele ciripesc Doar eu am crengile goale si sunt asa de trist..

De-as gasi pe cineva sa ma ajute, sa fiu si eu un copac inflorit cand imi voi lua "La revedere!"de la Zana Primavara Doriti sa ma ajutati?

Pentru fiecare floricica prinsa in ramurile mele, doresc sa va rasplatesc bunatatea si ajutorul ce mi l-ati dat cu un mic dar prin care si eu sa va fiu de folos.

Este un dar fermecat, din lumea basmelor de unde am sosit si eu.Cine va trece cu bine obstacolele din calea lui, va cauta in buzunarele plansei din clasa voastra surpriza.

Cu drag,

copacelul





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.