PROIECT DIDACTIC
Data:
Scoala: Liceul Teoretic Zarnesti
Clasa: a IV-a A
Institutor:
Disciplina: Abilitati practice
Subiectul: CHIPUL TOAMNEI
Toamna- anotimpul tristetii dar si al bucuriei;
Tipul lectiei: de formare de priceperi si deprinderi
Obiective cadru: Cunoasterea si utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale si ustensile;
2. Proiectarea, confectionarea si evaluarea unor produse simple;
3. Dezvoltarea capacitatii de cooperare in scopul realizarii unui produs;
4. Dezvoltarea simtului practic - gospodaresc si estetic.
Obiective operationale:
a) Cognitive
O1 - sa recunoasca semnele caracteristice anotimpului toamna;
O2 - sa recite poezii inspirate de toamna;
O3- sa interpreteze cantecul TOAMNA ;
O4 - sa raspunda la ghicitorile propuse;
O5 - sa recunoasca materialele din natura utilizate precum si modul lor de procurare;
O6- sa cunoasca tehnicile de lucru necesare atingerii scopului propus;
O7 - sa confectioneze chipuri de oameni, vesele sau triste, utilizand tartacutele;
O8 - sa respecte etapele de lucru ale activitatilor prezentate;
O9 - sa aprecieze obiectiv atat propria lucrare, cat si a colegilor.
b) Afective
O1 - sa manifeste interes pe tot parcursul orei;
O2 - sa-si dezvolte gustul estetic si dragostea pentru natura prin realizarea lucrarilor propuse;
O3 - sa-si formeze o atitudine responsabila fata de problemele cu care se confrunta natura.
c) Motrice
O1 - sa manuiasca atent si corect instrumentele folosite;
O2 - sa execute corect etapele elaborarii lucrarilor;
O3 - sa utilizeze tehnici de lucru variate.
Resurse:
A - bibliografice:
1. oficiale:
Curriculum National - Programe scolare pentru invatamantul primar, 1998
"Abilitati practice clase I - IV" Daniela, Stoica
- Descriptori de performanta pentru invatamantul primar
2. metodice:
Ghid metodic pentru clasele I-IV - abilitati practice, 2001
B - metodologice
Strategii didactice
Metode si procedee: conversatia, explicatia, algoritmizarea, turul galeriei, observarea, lucrarea practica, exercitiul, dialogul dirijat, expunerea, brainstorming.
Mijloace de invatare: Videoproiector, prezentare PowerPoint, poezii de toamna, cantecul ), "Cosul rodniciei", lucrari model (imagini), dofructe, hartie glasata, foarfece, lipici, carioca, diferite seminte, carton colorat, pioneze, Toamna- expozitie cu lucrarile pictate ale elevilor
Forme de organizare: frontal, individual;
Timp : 50 minute
Etapele lectiei |
op. |
Continut instructiv - educativ |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace de invatare |
Forme de organizare |
||||
1. Moment organizatoric |
Asigurarea conditiilor optime desfasurarii lectiei, pregatirea materialelor de lucru necesare. | |||||
2. Captarea si orientarea atentiei |
O1 O5 |
Ii pun pe elevi sa priveasca si sa denumeasca fructele si legumele pe care le recunosc. Toate sunt recoltate in anotimpul TOAMNA, despre care vom vorbi si noi acum. |
observarea, dialogul dirijat, brainstorming |
fructe proaspete |
Frontal |
Chestionare orala |
3. Actualizarea cunostintelor |
O1 O2 O4 O5 |
Poezia Sfarsit de toamna ale carei versuri- sub forma de intrebari (ghicitori), caracterizeaza schimbarile ce se petrec in natura in acest anotimp; Discutii libere cu privire la sentimentele ce ne incearca privind tabloul naturii toamna (tristete, dezolare,regret); Se concluzioneaza ca toamna este anotimpul tristetii dar si al veseliei, bucuriei |
conversatia, explicatia, algoritmizare, observarea, dialogul dirijat, |
Video-proiector, prezentarea plansei poezii de toamna |
Frontal Individual |
Chestionare orala Observare sistematica |
3. Anuntarea lectiei |
O6 O7 |
Invatatoareal anunta tema "Chipul toamnei" - fete vesele si triste, avand in vedere discutiile purtate anterior. |
conversatia, explicatia |
Frontal | ||
4. Prezentarea optima a continutului |
O4 O5 O6 O7 O8 O4 O5 O6 O7 O8 |
Se amintesc si celelalte materiale de care vor avea nevoie in ora de astazi. Cu ajutorul videoproiectorului le voi prezenta modele de "fete umane" realizate din fructe. Se insista pe elementele anatomice ale fetei (ochi, sprancene, nas, gura, par) precum si materialele necesare realizarii acestora (seminte, hartie glasata, carioca, lipici, , fire de ata, matase si foi de porumb, frunze etc). Se observa foarte bine elementele de detaliu ce dau senzatia de tristete sau de bucurie (forma fetei, a gurii, ochii, lacrimile, etc) Pentru copiii ce nutresc ambele sentimente fata de toamna, se acepta si un clovn. Se explica si tehnicile de lucru (desenare, decupare, imbinare, lipire) precum si pasii pentru realizarea produsului final. |
conversatia, explicatia, observarea, lucrarea practica, dialogul dirijat, expunerea, |
Video-proiector, prezentare PowerPoint, fructe,hartie glasata, foarfece, lipici, carioca, diferite seminte, carton colorat, pioneze |
Frontal Frontal dirijata Frontal |
Chestionare orala Observare sistematica |
Dirijarea invatarii |
O7 O8 |
Se executa exercitii de incalzire a muschilor fini ai mainii. Elevii vor realiza lucrarile. Dau indicatii necesare acolo unde este nevoie, ajut elevii unde intampina dificultati. Mentionez ca trebuie sa pastreze lucrarile curate, dar si curatenia la locul de munca. |
explicatia, observarea, lucrarea practica, exercitiul |
lucrari model (imagini), fructe, hartie glasata, foarfece, lipici, carioca, diferite seminte, carton colorat, pioneze |
Individual Frontal |
Observare sistematica Proba practica |
7. Obtinerea performantei |
O8 O9 |
Se efectueaza evaluarea reciproca si autoevaluarea dupa criteriile stabilite in prealabil: a) corectitudinea lucrarii; b) acuratetea compozitiei; c) finisarea lucrarii. Elevii vor prezenta la margine de banca lucrarile realizate; o echipa formata din cei mai cuminti si harnici elevi le vor observa si aprecia. |
explicatia, turul galeriei, observarea, expunerea |
Lucrarile realizate |
Individual |
Evaluare reciproca |
8. Feedbackul |
O1 |
Sunt pusi niste elevi sa indice in cadrul expozitiei de pictura cu titlul Toamna, lucrarile ce ilustreaza cele doua sentimente despre care s-a discutat in acesta ora: tristetea si bucuria regasite in anotimpul toamna. |
explicatia, observarea |
Plase pictate Expozitie |
Frontal |
Observare sistematica |
10. Retentia si transferul |
O8 O9 |
Institutorul lauda, eventual, intregul colectiv al clasei pentru disciplina, atentia, seriozitatea, raspunsurile clare, colegialitatea de care au dat dovada. Ii indrum pe elevi sa lucreze cu aceeasi dragoste si placere, sa iubeasca natura si s-o ocroteasca. |
Frontal |
Observare sistematica |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |