Proiect de lectie
Data:
Clasa: a II-a A
Institutor:
Aria curriculara: Matematica si stiintele naturii
Disciplina: Matematica
Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale
de la 0 la 1000
Titlul lectiei: Exercitii si probleme cu adunari cu trecere peste ordinul unitatilor
Tipul lectiei: consolidarea si sistematizarea cunostintelor
Obiective de referinta: 2.6; 2.7; 2.9; 2.10; 3.1; 4.1
Obiective operationale:
OC1: Sa rezolve oral exercitii de adunare si de scadere in concentrul 0-100;
OC2: Sa uneasca operatia data cu rezultatul corect;
OC3: Sa rezolve de pe floare adunarile date;
OC4: Sa descopere cifra care lipseste din fiecare exercitiu;
OC5: Sa completeze casutele cu rezultatele potrivite;
OC6: Sa aseze semnul potrivit in exercitiile date;
OC7: Sa compuna problema dupa imaginea data, respectiv dupa exercitiul dat;
OC8: Sa rezolve corect problema data;
OC9: Sa rezolve corect puzzle-ul matematic, pentru a descoperi mesajul din partea Zanei Florilor;
OPM10: Sa manifeste rapiditate in rezolvarea fisei de lucru;
OPM11: Sa manifeste curiozitate si entuziasm pe tot parcursul orei;
OA12: Participarea cu interes la toate etapele lectiei.
Strategii didactice:
Metode :
- munca independenta(M2)
- explicatia (M3)
- exercitiul (M4)
Mijloace: fise de lucru, planse, cartonase cu exercitii, puzzle matematic,markere, flip-chart, scrisoarea din
partea Zanei Florilor,Papusa -Floare,diplome, bomboane.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, in perechi.
Resurse umane: 18 elevi
Resurse temporale: 45 minute
Bibliografie:
Editura Aramis, Bucuresti;
Nr crt |
Momentele lectiei |
OB |
Elemente esentiale de continut |
Strategii didactice |
Forme de organizare |
Evaluare |
|
Se stabileste ordinea si se pregatesc materialele necesare pentru lectie. |
Metode |
Mijloace |
- frontala | ||||
Pregatirea clasei pentru activitatea de invatare | |||||||
Verificarea temei pentru acasa |
Se verifica modul de rezolvare a exercitiilor. |
M1 |
- caietele de teme |
- frontala |
-orala |
||
Verificarea cunostintelor |
OC1 |
Verific exercitii de adunare in concentrul 0-100, prin intermediul unui joc: 'Stafeta exercitiilor' (anexa 1) Fiecare elev va alege un jeton corespunzator simbolului pe care il are in piept. Pe jetoane sunt scrise exercitii pe care elevii le vor rezolva oral. Cel care are cartonasul cu indiciul START incepe jocul. Ceilalti sunt atenti si continua.Jocul se incheie la cel care are cartonasul pe care scrie STOP. Verific terminologia matematica:
|
M1 M5 |
- cartonase cu exercitii de adunare si scadere in concentrul 0-100; |
-frontala |
-orala |
|
Captarea atentiei |
Elevii fac cunostinta cu Papusa-Floare, care aduce o scrisoare din partea Zanei Florilor. (anexa 2) Zana Florilor ii invita pe copii la castelul sau. Pe drum insa vor fi obstacole. |
M1 |
-plansa, Papusa -Floare, Zana Florilor, scrisoare; | ||||
Anuntarea temei |
Anunt elevii ca azi vom merge la castelul Zanei Florilor. Ei trebuie sa treaca de obstacolele ce vor fi pe drum, pentru a ajunge la castel. (anexa 3) Obstacolele reprezinta exercitii si probleme cu adunari peste ordinul unitatilor, in concentrul 0-1000. Se va nota titlul si data pe tabla si in caiete: "Exercitii si probleme" |
M1 M3 |
- caiete, plansa ce reprezinta drumul cu obstacole ce duce spre castel, Flip-chart; | ||||
Dirijarea consolidarii |
OC2 OC3 OC4 OC5 OC6 OC7 OC8 |
Elevii sunt impartiti in trei grupe: Grupa 1: grupa lalelelor Grupa 2: grupa ghioceilor Grupa 3: grupa narciselor Se vor rezolva urmatoarele exercitii si probleme: Obstacolul 1: "In poienita" Joc: "Unde se ascunde raspunsul?" Animalele si pasarile cer ajutorul copiilor. Exercitiile vor fi diferite pentru fiecare grupa, lucrandu-se la tabla. Fiecare elev din grupa va veni pe rand la tabla si va rezolva cate un exercitiu. (anexa 4) Obstacolul 2: "In gradina cu flori" Au ajuns intr-o gradina cu flori. Fiecare grupa va primi cate-o floare. Pe fiecare petala se gaseste cate un exercitiu de adunare. Fiecare elev in parte va rezolva cate un exercitiu. (anexa 5) Obstacolul 3: "La casuta Andreei" Andreea si-a facut temele. Din greseala pisicuta a rasturnat vaza cu flori peste caiet. Unele cifre nu se observa. Ajut-o pe Andreea sa-si refaca tema! (anexa 6) Grupa 1- va avea de gasit cifra sutelor; Grupa 2- va avea de gasit cifra zecilor; Grupa 3: va avea de gasit cifra unitatilor; Obstacolul 4: "Completeaza casutele cu rezultatele potrivite." Iepurila e nedumerit. Nu stie in ce casuta sa sara. Cate 3 elevi din fiecare grupa vor veni la tabla si vor gasi rezultatele potrivite, pe care le vor scrie in casute. (anexa 7) Obstacolul 5: "Joc: Semnul ascuns" Buburuza cere elevilor s-o ajute sa aseze semnul potrivit, pentru ca relatia sa fie in concordanta cu rezultatul dat. Cate 3 elevi din fiecare grupa completa cu semnul potrivit. (anexa 8) Obstacolul 6: "Lucrati-ganditi in perechi" (anexa 9) Ciocanitoarea le cere elevilor: Echipa 1- va compune o problema dupa o imagine data; Echipa 2- va compune o problema dupa un exercitiu dat; Echipa 3- va rezolva o problema data; |
M1 M3 M4 M1 M2 M3 M4 M1 M2 M3 M4 M1 M3 M4 M5 M6 M1 M2 M3 M4 M5 |
- plansa, carioci; -planse reprezentand flori pentru fiecare grupa, carioci; - planse cu exercitii pentru fiecare grupa, imagini cu casuta Andreei, pisicuta, vaza cu flori, carioci; - imagine reprezentand un iepuras, planse, carioci; -imagine reprezentand o buburuza, planse. carioci; - imagine reprezentand o ciocanitoare, planse, carioci; |
-frontala, individuala; - pe grupe; - pe grupe; - frontala, individuala; - frontala, individuala; - pe echipe; |
-orala; - scrisa; -orala, scrisa; - orala, scrisa; - orala, scrisa; - orala, scrisa; |
|
Obtinerea performantei |
OC2 |
Obstacolul 7: Concurs- Asaza corect bilele in cutie!" Ursuletul trebuie sa aseze bilele in fiecare cutie. Elevii fiecarei grupe vor trebui sa rezolve corect fiecare exercitiu ce se gaseste scris pe bila, urmand s-o aseze in cutia pe care este scris rezultatul exercitiului. (anexa 10) Castiga grupa care termina prima. |
M1 M2 M3 M4 M6 |
- imagine reprezentand un ursulet, planse, |
- pe grupe; |
- scrisa; |
|
Evaluare |
OC9 |
Fiecare grupa va primi cate un puzzle matematic. Acesta contine cate 6 exercitii (cate un exercitiu pentru fiecare elev din grupa). Daca vor rezolva corect, vor descoperi mesajul din partea Zanei Florilor: "Bine ai venit, la castel!" (anexa 11) Se vor calcula punctajele obtinute de fiecare grupa si se vor desemna castigatorii. Drept rasplata pentru munca depusa, voi oferi elevilor, din partea Zanei Florilor, cate-o bomboana si o diploma. (anexa 12) |
M1 M2 M3 M4 M5 M6 |
- puzzle matematic, carioci, lipici, diplome, bomboane; |
- pe grupe; |
- scrisa; |
|
Tema pentru acasa |
Ca tema vor avea de scris 3 exercitii din caietul tip de matematica. |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |