Proiect de lectie
Scoala cu clasele I-VIII nr. 1, Valu lui Traian, Constanta Profesor metodist:
Clasa: a IV-a A Propunator:
Data: 14.01.2008
Aria curriculara: Om si societate
Disciplina: Istoria Romanilor
Unitatea de invatare: Fapte istorice si personalitati in Epoca Medievala
Subiectul: Tara Romaneasca in timpul lui Mircea cel Batran (1386-1418)
Tipul lectiei: dobandire de noi cunostinte
Obiective operationale:
a) cognitive
O1 - sa localizeze in timp si spatiu evenimentele istorice din Tara Romaneasca in vremea lui Mircea cel Batran;.
O2 - sa identifice contextul istoric european in care isi incepe domnia Mircea cel Batran;
O3 - sa utilizeze informatii din surse istorice pentru prezentarea personalitatii lui Mircea cel Batran;
O4 - sa relateze despre evenimentele istorice studiate, pe baza unui plan simplu de idei si folosind termeni de specialitate;
O5 - sa stabileasca importanta domniei lui Mircea pentru Tara Romaneasca la sfarsit de sec. 14 si inceput de sec. 15;
b) afective
O6: stimularea interesului pentru trecutul poporului roman, pentru personalitati istorice de seama ;
c) psihomotorii
O7: sa localizeze pe harta istorica evenimentele studiate;
O8: sa utilizeze manualul, harta, materialul bibliografic si imagistic;
Strategii didactice:
metode: invatarea prin descoperire, braimstormingul, problematizarea.lucrul cu manualul, cu harta, cu documentul istoric,
comparatia, conversatia, povestirea,demonstratia, instructajul, jocul.
mijloace de invatamant: harti istorice, documente istorice, imagini (domnitor, osteni romani si turci, luptele, manastirea
Cozia) in Power Point (AEL), fise (schema lectiei, de munca independenta), ecusoane,
Scrisoarea III (fragmente), de Mihai Eminescu.
resurse: umane: 20 elevi
timp: 45 minute
forme de organizare: frontala, pe grupe, individuala.
bibliografie: *** Curriculum National, Bucuresti, 2005
Ghid metodologic de aplicare a programei scolare de istorie la clasa a IV, 2005
Istoria Romanilor, auxiliar pentru elevi si cadre didactice, Edit. Euristica, Iasi, 2002.
Djuvara Neagu, ilustratii de Radu Oltean, Mircea cel Batran si luptele cu turcii, Bucuresti, Ed. Humanitas, 2001
ro.wikipedia.org/wiki/Mircea_cel_Batran , www.didactic.ro
Momentele lectiei |
Timp |
op. |
Continutul lectiei |
Strategii didactice |
Evaluare |
||||||||||||||||
1.Moment organizatoric |
Se asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: pregatirea elevilor cu materialul didactic necesar crearea cadrului propice inceperii lectiei. |
frontal conversatia |
observarea sistematica |
||||||||||||||||||
2.Captarea atentiei |
3' |
O4 O6 |
Joc: Alfabetul istoric Se indica literele de inceput (c, b, d, g, m ) a termenilor istorici pe care ii va denumi fiecare echipa. Denumirea unui termen se noteaza cu 10 puncte. Castiga echipa care , timp de 1 minut, va reusi sa obtina cele mai multe puncte. |
pe echipe jocul |
aprecieri verbale generale si diferentiate |
||||||||||||||||
3. Verificarea structurilor anterior invatate |
5' |
O5 O6 |
Intreb pe elevi ce lectie au avut de pregatit. - Intre ce secole are loc formarea statelor medievale romanesti? - Numiti statele medievale romanesti. - Sub conducerea carui voievod s-a format Tara Romaneasca? Dar Moldova? - Ce importanta istorica au acesti domni? - Ce stiti despre formarea Dobrogei? - Care este insemnatatea formarii statelor medievale romanesti pentru Europa acelor timpuri? |
frontal conversatia |
aprecieri verbale generale |
||||||||||||||||
4.Anuntarea subiectului si a obiectivelor |
,,Poarta a crestinatatii europene'', tarile romane, vreme de cateva secole, conduse de voievozi de seama - dupa cum veti vedea in urmatoarele ore de istorie -vor reusi sa-si pastreze libertatea si, datorita pozitiei pe care o aveau, a intregii Europe. Unul dintre primii domnitori ai Tarii Romanesti , ce va reusi timp de 32 de ani, sa-i pastreze independenta, va fi Mircea, inzestrat de urmasi cand de numele-i faceau vorbire cu numele de ,,cel Batran'' Ce descoperire ati facut? Cine este inaintasul sau? Cu un asemenea inaintas, vrednic va fi si urmasul! Despre faptele domnitorului Mircea vom afla in lectia de istorie pe care o vom face impreuna: Tara Romaneasca in timpul lui Mircea cel Batran (1386-1418) - se noteaza titlul lectiei pe tabla si in caiete. |
imagine- Mircea cel Batran (Anexa 1) invatarea prin descoperire | |||||||||||||||||||
5.Dobandirea noilor cunostinte |
O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7 O8 |
Se prezinta harta Tarilor Romane la sfarsitul sec.14. Identificati vecinii Tarilor Romane. Observati intinderea vecinului din sudul Tarilor Romane! Ce semnificatie are pentru voi denumirea de ,,imperiu''? V-ati mai intalnit cu acest termen? In ce moment istoric? In mai putin de un secol, Imperiul Otoman (turcesc) reusise sa se intinda pana in Asia si in sudul Europei pana la Dunare. Voi ce credeti, cum de reusise o asemenea performanta? Asa este, imperiul turcesc dispunea la acea vreme de una dintre cele mai profesioniste armate.Ce credeti ca dorea?Incotro? Priviti cu atentie harta Da, dorinta lui era expansiunea (inaintarea) catre centrul Europei. La sfarsitul sec.14, Imperiul Otoman ameninta crestinatatea europeana:, iar Europa avea nevoie de ,,un scut''. Ce va sugereaza aceasta expresie? Ce state , credeti voi , ca vor alcatui acest ,,scut''? Priviti cu atentie harta! Asa este, in aceste conditii, tarile romane si regatele Ungariei si Poloniei au devenit scutul crestinatatii in fata turcilor, incheind o alianta.. Sa prezentam pe scurt situatia din Europa la sfarsitul acestui secol! - se noteaza pe tabla si in caiete prima parte a schemei. Apoi vom afla despre: 1. Inceputurile domniei; 2. Organizarea tarii; 3. Luptele pentru independenta; 4. Sfarsitul si importanta domniei lui Mircea (un elev citeste planul lectiei). Cei de la care vom afla despre faptele acestui mare domn veti fi voi, impartiti in 4 grupe, adica: -Taranii lui Mircea (Inceputurile domniei), Sfetnicii lui Mircea (Organizarea tarii), Ostenii lui Mircea (Luptele pentru independenta) si Inteleptii lui Mircea (Sfarsitul si importanta domniei); - Se deschid manualele la p. 17, se stabileste pentru fiecare grupa partea din lectie pe care o are in studiu, se da fiecarei grupe cate o fisa pentru sintetizarea informatiilor. - Fiecare grupa selecteaza informatiile importante timp de 5 min; - Apoi unul dintre taranii/sfetnicii/ostenii/inteleptii lui Mircea va face cunoscute celorlalti faptele domnului (le va nota pe tabla, ceilalti pe fisa-schema). Sa vina unul dintre ,,taranii lui Mircea'' si sa ne prezinte inceputurile domniei lui Mircea - se noteaza pe tabla si in caiete a doua parte a schemei. Sa cunoastem mai bine personalitatea acestui domn al Tarii Romanesti asa cum este prezentata in doua hrisoave domnesti, date voua de un taran al lui Mircea. Cititi-le! Cui apartine primul document? Ce reprezinta cel de-al doilea document istoric? Ce trasaturi ale domnitorului reies din caracterizarea pe care i-o face cronicarul turc? Gasiti pe harta teritoriile Tarii Romanesti in vremea domniei lui Mircea cel Batran, asa cum rezulta din textul documentului citat. Retineti: In timpul domniei lui Mircea, Tara Romaneasca a cunoscut cea mai mare intindere! Sa vina unul dintre ,,sfetnicii lui Mircea'', cei care i-au stat aproape domnului sa ne prezinte cum anume a organizat tara Mircea pentru a face fata primejdiei ce o ameninta - se noteaza pe tabla si in caiete a treia parte a schemei. Bun organizator si carmuitor de tara, in timp de pace, Mircea a intarit continuu puterea statului roman, a incurajat cresterea economica, a sporit veniturile statului. Asa s-a ajuns, de exemplu, la o situatie neobisnuita pentru acele vremuri, pe care o veti descoperi in seifurile domnitorului pe care vi le da un sfetnic de-al lui Mircea. Sa vina unul dintre ,,ostasii lui Mircea'', cei care i-au stat cel mai aproape domnului sa ne prezinte luptele purtate impotriva otomanilor ce amenintau tara - se noteaza pe tabla si in caiete a patra parte a schemei . Doi osteni localizeaza cele doua batalii. Cautati-le si voi pe harta! Iata care era armata lui Mircea! Cu o asemenea armata , Mircea va reusi sa obtina rasunatoarea victorie de la Rovine din 1395, mentinand independenta tarii. Cum vi se pare fata de cea otomana? Armata turca era condusa de sultanul Baiazid, zis Fulgerul. Ce va sugereaza aceasta denumire? Cum credeti ca a procedat Mircea, impotriva armatei turce? Scoateti din tolbele cu sageti pe care vi le da unul din ostenii lui Mircea si cititi documentul istoric ce vorbeste despre batalia de la Rovine. Compara strategia de lupta a romanilor la Rovine cu cea de la Posada. Iata o lucrare a unui mare pictor roman ce ilustreaza batalia de la Rovine! Ce ,,aliat '' credincios a avut Mircea? Cat de crancena a fost batalia? Iata cum prezinta Mihai Eminescu batalia de la Rovine! La ce batalie a mai participat Mircea? In ce an? Sa ne spuna un ostean ce s-a intamplat la Nicopole. Iata ,,Harta bataliei'' de la Nicopole; alianta antiotomana condusa de regele Ungariei e invinsa din primele momente ale luptei!( de retinut ca Mircea nici nu apuca sa intre in lupta). Turcii sparg astfel ,,scutul'' de aparare a crestinatatii! Turcii erau extrem de satisfacuti:de-acum ,,poarta'' spre Europa le era deschisa! Ei intra in Regatul Ungariei si-l ocupa. Ce credeti ca s-a intamplat cu Tara Romaneasca? Ce-a facut Mircea? Sa vina unul dintre ,,inteleptii lui Mircea'' ce i-au stat aproape lui Mircea in aceste vremuri de grea cumpana si sa ne spuna ce decizii a luat Mircea, in conditiile in care independenta tarii era in mare pericol - se noteaza pe tabla si in caiete a cincea parte a schemei. Cum apreciati voi, tarani, sfetnici, osteni si intelepti ai lui Mircea aceste decizii ale domnitorului, pierderi sau castiguri pentru tara? Argumentati! Da, plata tributului si cedarea Dobrogei sunt deciziile unui conducator de tara intelept prin care tara castiga independenta, cea mai de pret mostenire pe care inteleptul Mircea o va lasa urmasilor sai cand se va stinge. In ce an?Unde va fi inmormantat?- Sa notam! Deschideti manualul si cititi textul lectiei de la p.17. In concluzie, de ce il consideram pe Mircea un mare domnitor?Ce a reusit el sa faca pentru tara? |
frontal lucrul cu harta invatarea prin descoperire conversatia euristica harta istorica imagini - soldati turci (Anexa 2) braimstormingul problematizarea schema lectiei pe tabla/fise individuale- sub forma de ciorchine (Anexa 3) ecusoane pt.fiecare grupa (plug, seif, tolba cu sageti, cronica) (Anexa 4) instructajul pe echipe munca cu manualul fise (Anexa 5) frontal, individual pe echipe conversatia euristica lucrul cu documentul istoric, cu harta (Anexa 6) frontal, individual pe echipe lucrul cu documentul istoric povestirea comparatia (Anexa 7) frontal, individual lucrul cu harta imagine- osteni valahi (Anexa 8) comparatia brainstormingul problematizarea pe echipe lucrul cu documentul istoric comparatia imagine- Rovine (Anexa 9) problematizarea M.Eminescu, Scrisoarea III (fragmente) imagini- Nicopole (Anexa 11) povestirea problematizarea frontal, individual problematizarea demonstratia imagine-Cozia (Anexa 12) |
aprecieri verbale generale si diferentiate |
|||||||||||||||||
6.Obtinerea performantei |
O1 O3 O4 |
Completati: Tara Romaneasca in timpul lui Mircea cel Batran (1386-1418) Repere cronologice
Fisa de munca independenta I. Incercuiti litera corespunzatoare raspunsului corect: 1. In anul 1386 a luat domnia Tarii Romanesti: a)Basarab ; b) Mircea cel Batran ; c) Bogdan; d)Dragos; 2. La Rovine, Mircea cel Batran infrange pe sultanul : a) Baiazid; b) Selim; c) Mahomed al II-lea; d) Murad I; 3. Mircea cel Batran participa la cruciada de la : a) Targoviste b) Ankara c) Varna; d) Nicopole. II. Completati spatiile libere cu raspunsurile corecte:1. Anul bataliei de la Rovine este:........... 2. Mircea cel Batran pastreaza tara.., fiind nevoit totusi, in ultimii ani de domnie, sa plateasca turcilor. si sa cedeze 3. Ctitoria lui Mircea cel Batran este ............ III. De ce poporul l-a numit ,,cel Batran?'' |
pe perechi fise (Anexa 13) individual fise (Anexa 14) |
interevaluare coevaluare |
|||||||||||||||||
7.Evaluarea |
O6 |
Aprecieri generale si diferentiate. Autoaprecierea fisei independente pe baza urmatoarelor criterii, in scopul motivarii invatarii de acasa (celor care au luat FB li se atrage si lor atentia, intrucat intervalul de o saptamana poate afecta, prin uitare, performantele invatarii obtinute in clasa )
|
plansa |
aprecieri verbale autoapreciere |
|||||||||||||||||
8. Tema pentru acasa |
O6 |
Invatarea lectiei, pp.46-47 La alegere, p.47: 1.Portofoliu: Selecteaza din poezia ,,Scrisoarea III '', de Eminescu, fragmentele care ilustreaza dragostea de tara a voievodului roman. 2. Compunere: Realizeaza un text in care sa ilustrezi personalitatea domnitorului, pornind de la fragmentul: ,,Cu sabia la coapsa e infatisat el pe zidurile Coziei. Incununat cu o coroana imparateasca, dar in zale si cu mana pe plaselele armei de aparare a tarii care-i fusese incredintata''. Eusebiu Camilar |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |