Gradinita Nr. 64 ,,Ileana Cosanzeana"
PARFUM SI CULOARE
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
Data:
Nivel II Grupa Mare B
Tema de studiu "Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?"
Tema de proiect " Emotii si sentimente"
Subtema " Parfum si culoare"
Tema zilei "Miresmele primaverii"
Forma de realizare Activitate integrata ( DS + DOS)
Tipul de activitate: consolidare
Categorii de activitati
I.ALA : JOCURI SI ACTIVITATI ALESE
ARTA: ,,Fantezie florala" - desen modelaj
CONSTRUCTII: ,,Gard la gradina cu flori"
BIBLIOTECA: ,,Citim imagini despre flori"
,,Vaza cu flori"-decorare cu semne grafice
II. ADP : ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA
Intalnirea de dimineata cu tema: ,,Daca as fi o floare as vrea sa fiu . "
Tranzitii: Exercitii de inviorare:,,Luati seama bine" ; ,,Daca vesel se traieste";
,,Fluturasul", ,,Bat din palme"
III.ADE : ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
DS - Activitate matematica: ,,Flori matematice" -joc didactic
DOS - Activitate practica: ,,Gradina cu flori de primavara" -lucrare colectiva
IV.ALA II ,,Carnavalul florilor" (poezii,cantece)
Scopul activitatii
Dezvoltarea capacitatii de a intelege si utiliza numere si cifre in
concentrul 1-8;
Dezvoltarea capacitatii de rezolvare de situatii problematice, prin achizitia
de strategii adecvate;
Formarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului
de dezvoltare motrica;
ALA I : JOCURI SI ACTIVITATI ALESE
ARTA: ,,Fantezie florala" - desen modelaj
Comportamente urmarite:
v sa modeleze prin miscari circulare,translatorii si de aplatizare flori de
primavara;
v sa deseneze din imaginatie flori de primavara folosind culorile adecvate;
v sa utilizeze corect instrumentele de lucru;
v sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru;
CONSTRUCTII: ,,Gard la gradina cu flori"
Comportamente urmarite:
v sa infinga betisoare pe marginea machetei pentru a realiza gardul
gradinii cu flori;
v sa tese printre betisoare panglici din hartie creponata pentru finalizarea lucrarii;
v sa manuiasca corect materialul pus la dispozitie;
v sa colaboreze in realizarea constructiei;
BIBLIOTECA: ,,Citim imagini despre flori"
Comportamente urmarite:
v sa aleaga jetoanele cu flori de primavara;
v sa ,,citeasca" imaginile cu flori de primavara (denumire,culoare,alcatuire)
v sa desparta in silabe cuvintele sugerate de imagini;
v sa alcatuiasca propozitii cu imaginile respective utilizand un vocabular corect din punct de vedere gramatical;
v sa decoreze vaza cu flori cu semne grafice invatate;
RESURSE:
v Procedurale: explicatia, conversatia, demonstratia, observatia, exercitiul,
aprecierea;
v Materiale creioane colorate, carioci, fise de lucru,plastilina,plansete ,
betisoare ,panglici din hartie creponata,macheta,,Gradina cu
flori",jetoane cu flori;
v Organizatorice: pe centre de interes, individual, frontal
La sosirea copiilor in sala de grupa, ei vor gasi deja pregatite toate
materialele necesare pentru activitatile pe care le vor desfasura in cursul
diminetii alegandu-si centrul in care doresc sa-si inceapa activitatea.
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
DS - Activitate matematica: ,,Flori matematice" -joc didactic
Obiective de referinta
v Sa indentifice pozitia unui obiect intr-un sir utilizand numeralul ordinal;
v Sa numere de la 1 la 8 recunoscand grupele cu 1-8 obiecte si
cifrele corespunzatoare;
v Sa efectueze operatii de adunare si scadere cu 1-2 unitati, in limitele 1-8.
Obiective operationale
Cognitive
v O1. sa numere crescator si descrescator in limitele 1-8;
v 02. sa recunoasca locul fiecarui numar in sirul numeric;
v O3. sa precizeze vecinul mai mare si mai mic al unui numar dat;
v O4. Sa utilizeze corect numeralele cardinale si ordinale;
v O5. sa raporteze corect numarul la cantitate si invers;
v O6. sa efectueze exercitii de adunare si scadere cu o unitate in concentrul 1-8;
Afective:
v O7. sa respecte regulile jocului;
v O8. sa manifeste independenta si perseverenta in actiune;
Psiho-motrice:
v O9. sa manuiasca materialul in mod organizat;
Sarcini didactice:
rezolvarea diverselor sarcini legate de numaratul in limitele 1-8 ;
sesizarea locului ramas liber si denumirea lui prin intermediul numeralului ordinal;
gasirea unui numar mai mare sau mai mic cu o unitate decat numarul dat;
adunarea si scaderea cu o unitate in limitele 1-8 ;
Regulile jocului:
Copiii sunt impartiti in doua echipe: echipa lalelelor si echipa narciselor . Pe rand
cate un copil de la fiecare echipa va rezolva o sarcina data de educatoare. Fiecare
raspuns corect va fi punctat cu cate o petala de floare. Castiga echipa care a acumulat cele mai multe flori.
Elemente de joc: intrecerea, inchiderea si deschiderea ochilor, miscarea
copiilor, aplauzele, manuirea materialeleor, recompensa
DOS Activitate practica: ,,Gradina cu flori de primavara"
- lucrare colectiva
Obiective de referinta:
v Sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activitati practice;
v Sa identifice, sa proiecteze si sa gaseasca cat mai multe solutii
pentru realizarea temei propuse in cadrul activitatilor practice;
Obiective operationale:
Cognitive:
v Sa denumeasca materialele utilizate;
v Sa aplice in situatii noi tehnicile de lucru invatate :ruperea hartiei,mototolire,lipire, in vederea confectionarii florilor;
Afective:
v Sa manifeste implicare afectiva in realizarea sarcinilor de lucru;
v Sa se bucure de rezultatul muncii sale;
Psiho-motrice:
v Sa confectioneze cu materialele puse la dispozitie flori de primavara : zambile,narcise,lacramioare
v sa imbine tehnicile creativ pentru a obtine forme asemanatoare celor din natura.
v Sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru pentru o buna coordonare oculo-motorie
ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES
1.Centrul Stiinta : ,,Flori matematice" - fisa de lucru
2.Centrul Arta: ,, Gradina cu flori de primavara" -lucrare colectiva
Centrul Joc de masa: ,,Ne jucam cu florile" ; ,, Cauta umbra" - jocuri de masa
Obiective operationale:
Stiinta:
sa incercuiasca cifra corespunzatoare numarului de obiecte identice
dintr-un sir;
sa determine prin colorare locul ocupat de un obiect intr-un sir folosind numeralul ordinal;
sa asocieze cantitatea cu cifra indicata;
sa rezolve corect operatia de adunare cu o unitate in limitele 1-8;
Arta:
-sa denumeasca materialele de lucru primite;
-sa confectioneze cu materialele puse la dispozitie flori de primavara :
zambile, lacramioare, narcise;
-sa imbine tehnicile creativ pentru a obtine forme asemanatoare celor din
natura.
sa aplice in situatii noi tehnicile de lucru invatate :ruperea
hartiei,mototolire,lipire, in vederea confectionarii florilor;
sa execute exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii
Joc de masa:
- sa identifice materialele puse la dispozitie;
- sa reconstituie floarea prin asamblarea petalelor cu acelasi numar de buline
sugerat de cifra din floarea model
- sa caute umbra potrivita a imaginii oferite;
- sa uneasca fiecare obiect cu umbra potrivita;
sa manifeste spirit cooperant in activitatea de grup comunicand cu
partenerii;
STRATEGIA DIDACTICA
Resurse:
v Procedurale: conversatia, explicatia,demonstratia, exercitiul, jocul,aprecierea verbala, instructajul verbal, turul galeriei ;
v Materiale :cos cu flori naturale(ghiocei,zambile,lalele) ,jetoane cu flori,jetoane cu cifre si simboluri matematice,tabla magnetica,magneti pentru jetoane, medalioane cu flori pentru cele doua echipe,fise de lucru, hartie creponata, betisoare reprezentand tulpinile florilor, frunze din carton, carton alb si galben pentru narcise, lipici, jocuri de masa, casetofon cu CD, CD ,lucrari model;
v Organizatorice : frontal, pe echipe, pe centre,individual
ALA II : JOCURI SI ACTIVITATI ALESE
,,Carnavalul florilor" (poezii,cantece,dans)
Obiective operationale:
sa recite expresiv, cu intonatie poezii pentru copii;
sa intoneze corect, expresiv si omogen cantecele, respectand pozitia corecta, tonul, semnalul de inceput si respiratia in cantec;
sa participe cu interes si placere la desfasurarea activitatii;
sa danseze liber pe melodia ,,Samba florilor"
sa manifeste in timpul activitatii spirit de echipa ,atitudini de cooperare ;
La finalul activitatii copiii vor recita poezii despre flori de primavara , vor interpreta cantece invatate si vor dansa pe melodia ,,Samba florilor ,,.
Bibliografie
v M.E.C.I.- ,,Curriculum pentru invatamant prescolar"(3-67 ani),2008
v G.Toma,M.Ristoiu,M. Anghel- ,,Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar",nivel 5-7 ani, Editura Delta Cart,2009
v "Jocuri didactice pentru activitatile matematice"-Editura Aramis , 2005
v ,,Aplicatiile noului curriculum pentru invatamnat prescolar" - ghid pentru cadre didactice, vol I, Editura DPH , Buc. 2009
v ,,Planificarea tematica si proiectarea didactica a activitatilor de invatare din gradinita" nivel II , Editura Diana
SCENARIUL ZILEI
Activitati liber alese ( ALA1)
Inainte de venirea copiilor in sala de grupa se pregatesc o parte din materiale
si se aranjeaza sala pe sectoare de activitate.
ARTA: ,,Fantezie florala" - desen modelaj
CONSTRUCTII: ,,Gard la gradina cu flori"
BIBLIOTECA: ,,Citim imagini despre flori"
,,Vaza cu flori"-decorare cu semne grafice
Copiii isi vor alege centrul de interes din cadrul A.L.A. I si vor incerca sa duca
la bun sfarsit sarcinile pe care le au de indeplinit.
Activitati de dezvoltare personala (ADP)
Activitatea zilei debuteaza cu ,,Intalnirea de dimineata " care dureaza
20-25 de minute,unde copiii sunt asezati in semicerc si cuprinde:
SALUTUL -Educatoarea recita versurile:
"Dimineata a sosit,
Toti copiii au venit.
In cerc sa ne adunam,
Cu toti sa ne salutam:
A-nceput o noua zi,
Buna dimineata, copii!
Fiecare copil spune ,,buna dimineata!"
IMPARTASIREA CU CEILALTI : ,,Daca as fi o floare as vrea sa fiu . "
Copiii asezati in semicerc pe pernute vor spune pe rand ce floare si-ar dori sa fie motivand alegerea facuta.
ACTIVITATEA DE GRUP -se realizeaza printr-o scurta poezie:
,,In fiecare dimineata s-avem gandul bun pe fata (copiii isi sterg fata cu palmele)
Catre soare sa privim (mainile deasupra capului,privirea sus)
Iubire sa daruim.(mainile la piept, apoi in fata)
De gand rau sa ne ferim (alungam cu o mana)
S-adunam doar bucurie (aducem mainile la piept)
Si-n lume s-o raspandim(mainile in fata)
Si-atunci, orisice copil,in fiecare dimineata,
Are gandul bun pe fata !(aratam spre fiecare copil din grupa)
CALENDARUL NATURII - Se discuta despre cum este vremea in aceasta
zi pentru a aseza la "Calendarul naturii" jetoanele corespunzatoare referitoare
la anotimp, se va preciza ziua, data si luna in care ne aflam.
NOUTATEA ZILEI - ,,Zana Primavara" ne-a daruit un cos cu flori
de primavara . In cos se afla si alte surprize pe care le vom descoperi pe parcursul zilei.
TRANZITIE: Inainte de a trece la desfasurarea activitatilor pe
domenii experientiale, copiii vor interpreta cantecul "Luati seama bine",
executand miscarile sugerate de textul cantecului.
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:
Ambele activitati se vor desfasura in maniera integrata.
Activitatea va debuta cu jocul didactic ,,Flori matematice".In captarea atentiei
copiii vor descoperi si alte materiale din cosuletul primit de la ,,Zana Primavara" cu care vor lucra la flanelograf.
Jocul didactic se va desfasura mai intai frontal si apoi in centre de activitate. Urmeaza explicarea jocului ,enuntand sarcinile ce le au de rezolvat si regulile lui. Dupa ce au primit explicatiile necesare desfasurarii jocului se desfasoara jocul de proba, dupa care se trece la desfasurarea propriu-zisa a jocului.
Dupa parcurgerea celor patru variante ale jocului se va face trecerea la centrele
de interes printr-un moment de tranzitie: Joc cu text si cant "Daca vesel se traieste" si ,,Fluturasul"
Se merge la fiecare centru pentru a familiariza copiii cu materialele, sarcinile de lucru si obiectivele urmarite.
La centrul STIINTA trebuie sa rezolve sarcinile dintr-o fisa de lucru .
La centrul ARTA vor confectiona flori de primavara( zambile,
narcise,lacramioare) cu ajutorul materialelor puse la dispozitie de educatoare.
Lucrarile de la centrul Arta vor fi evaluate cu ajutorul copiilor si se va realiza macheta ,, Gradina cu flori de primavara" .
La centrul JOC DE MASA se vor pune la dispozitia copiilor jocurile de
masa ,,Ne jucam cu florile" si ,, Cauta umbra" ,unde copiii vor trebui sa reconstituie floarea prin asamblarea petalelor cu acelasi numar de buline
sugerat de cifra din floarea model si sa caute umbra potrivita a florilor din jetoane.
Tranzitia catre ultima parte a activitatii integrate se va face prin jocul cu text si cant "Bat din palme":
,, Bat din palme clap,clap,clap
Din picioare trap,trap,trap
Ne-nvartim ,ne rasucim florile le mirosim.
Hai la stanga tot asa ,
Si la dreapta uite-asa,
Ne-aplecam,ne ridicam
Floarea ca sa o udam!"
In ultima etapa a zilei - A.L.A. III - copiii vor desfasura un program distractiv ,,Carnavalul florilor" , unde vor recita poezii , vor interpreta cantece despre flori de primavara si vor dansa liber pe melodia ,,Samba florilor".
ARTA: ,,Fantezie florala"-desenmodelaj
CONSTRUCTII: ,,Gard la gradina cu flori"
BIBLIOTECA: ,Citim imagini despre flori"
-,Vaza cu flori"- decorare
,,Ne jucam cu florile" ;
,, Cauta umbra" - jocuri de masa
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC INFORMATIONAL |
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE |
EVALUARE FEEDBACK |
1. MOMENT ORGANIZATORIC |
* Pregatirea materialelor necesare pt. fiecare centru de activitate. *Asigurarea unui climat educational favorabil,in concordanta cu tema saptamanii. *Intalnirea de dimineata: cu tema "Dac-as fi o floare as vrea sa fiu".Copiii se vor aseza in semicerc si se vor saluta, au posibilitatea de a-si impartasi ideile, noutatea zilei, calendarul naturii. |
Instructajul verbal |
Observarea comportamentului initial; Interesul pentru activitate |
|
2. CAPTAREA ATENTIEI |
Trezirea interesului copiilor prin prezentarea cosuletului cu flori si a altor materiale primite in dar de la ,,Zana Primavara" |
Conversatia |
Cos cu flori naturale Jetoane cu flori Jetoane cu cifre si simboluri matematice |
Observarea directa |
3.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
Este anuntata tema zilei si sunt explicate pe intelesul copiilor obiectivele urmarite. |
Explicatia Instructajul verbal |
Observarea capacitatii de atentie voluntara |
|
4.REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR |
Li se cere copiilor sa sorteze florile din cosul primit de la ,,Zana Primavara" si sa formeze grupe de flori dupa forma . Se vor numara florile din fiecare grupa formata. |
Explicatia Exercitiul |
Cos cu flori naturale |
Observarea comportamentului copiilor |
5. DIRIJAREA INVATARII |
Se trece la explicarea jocului didactic. Copiii sunt impartiti in 2 echipe: echipa lalelelor si echipa narciselor. Pe rand cate un copil de la fiecare echipa va rezolva o sarcina data de educatoare Pentru fiecare raspuns corect copiii vor primi o petala de floare.Va castiga echipa care acumuleaza cele mai multe flori . Dupa ce au primit explicatiile necesare desfasurarii jocului ,urmeaza jocul de proba , pentru a verifica daca toti copiii au inteles regulile jocului. -Educatoarea bate din palme de 3 ori ,iar copiii de la o echipa precizeaza de cate ori au auzit bataia. - Educatoarea arata un jeton pe care este scrisa o cifra (3 de exemplu), iar copiii de la cealalta echipa recunosc cifra si spun care este ea. Executarea jocului: Varianta I : Copiii vor aseza la tabla magnetica cifrele de la 1
la Copiii inchid ochii iar educatoarea va strecura cateva grseli in sirul numeric . Copiii sunt solicitati sa sesizeze greselile. Se stabilesc vecinii unui numar dat de educatoare. Varianta a II-a : Jocul continua, copiii formand grupe de obiecte,asezand la tabla magnetica jetoanele, asociind cifra potrivita numarului de obiecte si invers. Varianta a III-a : Educatoarea cere copiilor sa inchida ochii. La semnal , deschid ochii si spun a cata floare lipseste. Pentru complicarea jocului se ascund si cate 2 flori in acelasi timp. Varianta a IV -a : Se vor folosi flori naturale cu ajutorul carora se va face frontal un exercitiu de introducere in operatiile de adunare si scadere. Educatoarea va aseza pe tabla magnetica probleme insotite de suport ilustrativ (de exemplu un jeton in forma de cosulet si alte jetoane in forma de flori care se pot detasa pentru a lucra operatii de adunare sau scadere cu o unitate.) Sunt invitati, pe rand, cate 2 copii de la fiecare echipa pentru a rezolva problemele rostite de educatoare, atasand jetoane cu cifre corespunzatoare, cu simbolurile corecte ( +,-,=,). TRANZITIE: Joc cu text si cant "Daca vesel se traieste" si ,,Fluturasul" |
Coversatia Explicatia Exercitiul Coversatia Explicatia Exercitiul Jocul Coversatia Exercitiul Jocul Coversatia Exercitiul Jocul |
Medalioane cu narcise si lalele pentru cele 2 echipe Petale de flori din carton Jetoane matematice Tabla magnetica Jetoane matematice Tabla magnetica Jetoane matematice Tabla magnetica Petale de flori din carton pentru puncte Jetoane matematice Tabla magnetica Petale de flori din carton pentru puncte Flori naturale Materiale petru probleme matematice: cosulet, jetoane Tabla magnetica Materiale petru probleme matematice: cosulet, jetoane, Tabla magnetica | |
|
Evaluarea orala Aprecieri verbale Evaluarea orala Aprecieri verbale Evaluarea orala Aprecieri verbale Evaluarea orala Aprecieri verbale |
|||
6. OBTINEREA PERFORMANTEI
ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI 8. INCHEIEREA ACTIVITATII |
Copiii sunt invitati sa aleaga cate un centru, unde ii asteapta pe masute materialele si anume: STIINTA trebuie sa rezolve sarcinile dintr-o fisa de lucru Sarcinile fisei sunt asemanatoare cu exercitiile din cadrul jocului didactic. ARTA vor confectiona flori de primavara( zambile, narcise,lacramioare) cu ajutorul materialelor puse la dispozitie de educatoare. Lucrarile de la centrul Arta vor fi evaluate cu ajutorul copiilor si se va realiza macheta ,, Gradina cu flori de primavara" . JOC DE MASA se vor pune la dispozitia copiilor jocurile de masa ,,Ne jucam cu florile" si ,, Cauta umbra" ,unde copiii vor trebui sa reconstituie floarea prin asamblarea petalelor cu acelasi numar de buline sugerat de cifra din floarea model si sa caute umbra potrivita a florilor din jetoane. Sunt prezentate sarcinile de lucru pentru fiecare centru in parte. Se desfasoara exercitii de incalzire a musculaturii mainilor. La sfarsit ,cu florile de la centrul ARTA, copiii le vor aranja pe macheta formand grupe de flori dupa forma si vor preciza cate flori are fiecare grupa . Dupa terminarea activitatilor pe centre, educatoarea, impreuna cu copiii vor realiza ,,Turul galeriei" pentru evaluarea modului de lucru din fiecare centru, aprecieri asupra intregii activitati, a modului de participare a copiilor la activitate si a comportamentului acestora. Tranzitia catre ultima parte a activitatii integrate se va face prin jocul cu text si cant "Bat din palme": ,,Carnavalul florilor" -copiii vor recita poezii despre flori,vor ,vor canta 2 cantece ,vor dansa liber pe melodia ,,Samba florilor" |
Instructajul verbal Conversatia explicatia demonstratia Exercitiul Explicatia Conversatia Demonstratia Exercitiul Explicatia Conversatia Turul galeriei Conversatia Exercitiul |
Fise de lucru Creioane colorate Carioci hartie creponata, betisoare reprezentand tulpinile florilor, frunze din carton, carton alb si galben pentru narcise, lipici, lucrari model jocuri de masa Flori de primavara confectionate Macheta : ,, Gradina cu flori de primavara" Expozitie cu lucrarile realizate de copii |
Observarea comportamentului copiilor Evaluare practica Aprecieri verbale Evaluare practica Aprecieri verbale Aprecieri individuale, frontale si de grup Observarea directa Aprecieri verbale Observarea comportamentului copiilor |
Anexa:
Macheta : ,,Gradina cu flori de primavara"
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |