PROIECT DE ACTIVITATE
EDUCATOARE:
NIVELUL : I
GRUPA MICA
DOMENIUL EXPERIENTIAL: Stiinta
TEMA "Cum este prietenul meu?"
TIPUL DE ACTIVITATE : predare
FORMA DE REALIZARE : joc logico-matematic
SCOPUL ACTIVITATII :
Dobandirea de cunostinte cu privire la formele geometrice-rotundulsi constituire de multimi dupa marime;dezvoltarea capacitatii de a stabili legaturi intre datele percepute si cunostintele legate de lumea reala
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1 -sa recunoasca rotundul din trusa Dienes;
O2 -sa cunoasca atributele rotundurilor din trusa(mare-mic;rosu,galben,albastru)
O3 -sa faca trimiteri la obiecte reale privind forma si culoarea;
O4 -sa gaseasca piese geometrice dupa caracteristicile enuntate;
O5 -sa utilizeze deductia logica;
SARCINA DIDACTICA :
@Identificarea si denumirea corecta a caracteristicilor pieselor geometrice-rotundul: forma, culoare, marime;
REGULI DE JOC:
@Copilul la semnalul dat de educatoare rezolva sarcina implicata de etapa jocului, motivand verbal actiunea;
(alege un rotund si ajutat de educatoare arata care sunt atributele)
ELEMENTE DE JOC:
@- surpriza, cuvantul stimulativ, aplauze, competitie, miscare, manuirea materialelor, recompensa, penalizare verbala;
METODE SI PROCEDEE
@Jocul logic, expunerea, conversatia examinatoare, demonstratia, explicatia, exercitiul verbal,elemente de problematizare si invatare prin descoperire, activitatea independenta;
FORME DE ORGANIZARE frontal, individual.
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT : trusa "Dienes",tabla magnetica.
DURATA : 15 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: "Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii" - Editura Val Integral, Bucuresti
Gheorghe Iftime-Jocurile logice pentru prescolari si scolari mici-Craiova-1976.
DESFASURAREA ACTIVITATII:
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare instrumente si indicatori |
I.INTRODUCEREA IN ACTIVITATE 1.Captarea atentiei |
Se va realiza prin intermediul unui unui moment-surpriza cand se descopera tabla magnetica pe care sunt asezate toate piesele din trusa Dienes. |
conversatia |
Participare afectiva |
2. Anuntarea temei si a obiectivelor operationale |
-Ce vedeti pe tabla,copii? (niste jucarii) -Cum sunt aceste jucarii?Sunt la fel? -Ce au multe jucatii daca le privim pe margini? (unele au colturi,altele nu au) "Cu jucariile care nu au colturi ne vom juca mai mult astazi un juc. Jocul se numeste"Cum este prietenul meu?" |
conversatiaexpunerea | |
II.DESFASURAREA PROPRIU-ZISA A ACTIVITATII. 1. Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii a)Explicarea si demonstrarea jocului b)Jocul de proba |
a) Se precizeaza regulile jocului logic, stabilindu-se criteriile de reusita si sistemul de evidenta a rezultatelor . Pe rand copilul numit de educatoare va alege de pe masa un rotund pe care trebuie sa-l descrie cu atributele privind marimea si culoarea. Daca descrierea este corecta,copilul care a raspuns are voie sa aseze rotundul in spatiul desenat pe tabla cu marker si este aplaudat de grupa. Se face trimitere la obiecte reale referitoare la culoare:rosu ca focul;galben ca soarele;albastru ca cerul. |
Conversatia euristica Explicatia Exercitiul Demonstratia |
In majoritate copiii participa activ la lectii. |
DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare -instrumente si indicatori - |
c)Jocul propriu-zis d)Obtinerea performantei. 1.Complicarea jocului |
a) Se vor identifica piesele geometrice dupa caracteristica enuntata-forma(rotund),apoi vor fi scoase in relief si celelalte doua atributr:marime si culoare. Jocul se va repeta pana cand se realizeaza indeplinirea obiectivelor(fara a forta timpul si fara a plictisi copiii). Drept complicare educatoarea va descrie cate un rotund iar grupa va trebui sa analizeze si descopere figura geometrica(rotundul)vizata. |
conversatia explicatia demonstratiajocul logicinvatarea prin descoperire elemente de problematizare. |
Aleg piese geometrice Identifica figurile geometrice dupa criteriul stabilit Proba practica Evaluare pe grupe |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare -instrumente si indicatori - |
Jocul logic Activitatea independenta Problematizarea |
Fise individualeAprecieri verbale |
||
III.INCHEIEREA ACTIVITATII. a)fixarea temei; b)aprecieri si recomandari |
-Cum se numeste jocul pe care l-am jucat noi astazi? Se vor face aprecieri asupra calitatii rezolvarii sarcinilor, raportandu-se rezultatele la obiective . Se vor distribui recompense. |
Conversatiaexplicatia |
Evaluare individualaEvaluare de grup Analiza raspunsurilor Autoevaluarea Aprecieri asupra comportamentului |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |