PROIECT DE ACTIVITATE
GRUPA: MIJLOCIE
EDUCATOARE:
DENUMIREA ACTIVITATII: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITATII: "Gaseste povestea!"
TIPUL ACTIVITATII: consolidare de cunostinte prin aplicarea metodei "explozia stelara
SCOPUL: stimularea creativitatii prin formularea unor intrebari pentru rezolvarea de probleme si noi descoperiri;
- familiarizarea copiilor cu strategia elaborarii de intrebari de tipul "CE?", "CINE?", "UNDE?", "CAND?", "DE CE?", pe baza continutului unei imagini, prin folosirea metodei interactive "explozia stelara";
OBIECTIVE:
STRATEGIA DIDACTICA:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, problematizarea, explozia stelara; brainstormingul
MIJLOACE DE INVATAMANT: 1 stea mare, 5 stelute mici, carte de povesti, siluete reprezentand: mos, baba, cocos, gaina , vizitiu, boier., plansa, stelute colorate
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri;
Durata: 20-25 min.
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii, Bucuresti, 2005
Breben S., Goncea E., Ruiu G., Fulga M. - Metode interactive de grup - Ghid metodic - Editura Arves, Craiova, 2002
Evenimentul didactic |
Continut stiintific |
Strategiile didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
Organizare, pregatire |
Se organizeaza colectivul de prescolari sub forma de semicerc, |
frontal |
Observarea comportamentului |
Captarea atentiei |
Trezirea interesului pentru activitate prin prezentarea unei gainuse(jucarie) cu o margica. E-o gaina cu margica Si-i tare nedumerita. Doar atat isi aminteste Ca vine dintr-o poveste. Un vant rau cand s-a strarnit Tot in jur a nimicit! Poate noi o ajutam Problema sa i-o rezolvam. |
frontal conversatia |
Interesul pentru rezolvarea problemei |
Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
Se reaminteste titlul povestii. Se descopera ca in cartea cu povesti nu exista nici imagini si nici continutul povestii. Se propune rezolvarea problemei cu ajutorul metodei-Explozia stelara. In mijloc este asezata o steluta mare, iar peste ea se aseaza o imagine mare o carte de povesti-Punguta cu doi bani.. Celelalte 5 stelute mici se aseaza in jurul stelutei mari, atentionand copiii ca pe fiecare steluta este scrisa cate o intrebare, cu culori diferite. Intrebarile folosite sunt: CE?, CINE?, UNDE?,CAND?, DE CE? Astfel, copiii vor retine ca intrebarea "CINE?" este scrisa cu rosu, "CE?" cu culoarea galbena, ""UNDE?" cu culoarea verde, CAND?" cu culoarea albastra si "DE CE?" cu culoarea portocalie. |
frontal expunerea |
Observarea comportamentului |
Dirijarea invatarii a) organizarea pe grupuri b) comunicarea sarcinii didactice b) activitate pe grupuri e) activitate frontala |
Joc-exercitiu ,,Grupuri, grupuri'' Copiii trebuie sa aleaga un jeton din bol pentru a constitui cele cinci grupuri ,,1, 2, 3, 4, 5 Va asezati in grupuri mici Impreuna va jucati Intrebari sa adresati.'' Se grupeaza, isi stabilesc liderul care se aseaza in dreptul unei stelute. Exemplu: Grupa cu bulina rosie se aseaza in dreptul stelutei cu intrebarea Cine?" Grupa cu bulina galbena se aseaza in dreptul stelutei cu intrebarea ,,Ce?", etc. Denumesc intrebarile. Voi expune situatia - problema -,,Pierderea povestii si cautarea ei'' Sarcina didactica: In cadrul grupului formulati propozitii interogative specifice intrebarilor: Cine?, Ce?, Unde?, Cand?, De ce?. Gainusa Ne roaga sa ne grabim, Fiindca timp mai e putin Intrebari sa formulam Celorlalti sa le-adresam Si daca noi reusim Proba aceasta sa sfarsim, Toti copiii vor putea Povestea, iarasi asculta." Set de intrebari In interiorul grupului copiii formuleaza intrebari, gasesc raspunsuri, colaboreaza, selecteaza, iau decizii. Prezentarea setului de intrebari .La un
semnal sonor ( Liderul fiecarui grup comunica intrebarile formulate. In cazul in care grupurile nu formuleaza suficiente intrebari celelalte grupuri completeaza setul de intrebari |
conversatia, explicatia, exercitiul frontal, pe grupuri stelute rosii, galbene, verzi, albastre, portocalii, stelute cu intrebari pe grupuri, individual conversatia, explozia stelara frontal conversatia |
Formarea grupurior dupa criteriile date Relationarea in timpul formarii grupurilor (acceptarea, dezacordul fata de unii parteneri) Formulare de intrebrari ,,Cel putin o intre-bare individual sau patru de grup'' Relationare in cadrul grupului (prin actiune si comunicare) Comunicarea intrebarilor de catre lideri Valoarea ideilor Solutii pentru problema pusa in dezbatere |
Obtinerea performantei |
Copiii aseaza pe o plansa personajele principale din poveste si expun pe scurt continutul povestii. Se aseaza si gainusa in tablou, langa baba. Se deschide cartea si se observa ca atat continutul , cat si imaginile au revenit in carte. (pe neobservate, educatoarea face schimbul de carti |
Exercitiul povestirea |
Aseaza pe plansa siluetele Expun pe scurt continutul povestii |
Evaluare |
De ce credeti ca a disparut povestea? -Aprecieri stimulative asupra modului de organizare pe grupuri, formularii de propozitii interogative |
brainstorming individual sau in grup |
Formuleaza idei Stimulare Observarea comportamentului |
Imagini din timpul activitatii:
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2025 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |