PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita "Veseliei" ,Gherla
EDUCATOARE
DATA
GRUPA: Mica
TEMA ANUALA: " Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim"
SUBTEMA: "Calatorie in lumea povestilor"
TEMA ZILEI: "Carticica de povesti"
TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere si dobandire de noi cunostinte
MIJLOC DE REALIZARE:Activitate integrata
SCOPUL ACTIVITATII: Dezvoltarea capacitatii de comunicare a impresiilor pe baza observarilor efectuate; Familiarizarea copiilor cu diferite materiale de lucru precum si observarea diferitelor insusiri si transformari ale acestora;
ACTIVITATI DE INVATARE:ADP-ALA-ADE
ADP:Intalnirea de dimineata: " Eu sunt vesel, tu cum te simti astazi?"
ALA BIBLIOTECA:"Citim carti cu povesti"
CONSTRUCTII :" Coliba iepurasului"
JOC DE ROL: "Scufisa Rosie si lupul cel rau"
ADE DS, DOS: "Carticica de povesti" - observare, " Carticica" - indoire si lipire
OBIECTIVE OPERATIONALE
ADP sa poarte discutii libere pe baza temei alese la intalnirea de dimineata;
ALA - sa rasfoiasca si sa "citeasca" carti cu povesti;
- sa construiasca "Coliba iepurasului" folosind piesele din trusa " Lego"
- sa participe activ la activitatile de joc;
ADE: DS - sa observe cartile din biblioteca gradinitei
- sa cunoasca partile componente ale unei carti: coperta, paginile, continutul
- sa cunoasca modalitatile de rasfoire a unei carti
- sa respecte regulile de ingrijire a cartilor
- sa comunice impresii pe baza celor observate
DOS - sa recunoasca modalitatile de realizare a unei carti: indoire si lipire
- sa indoiasca si sa lipeasca "carticica de povesti"
- sa lucreze cu grija pentru a pastra aspectul ingrijit al lucrarii;
- sa respecte indicatiile educatoarei.
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE:observatia, conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, Invatarea prin descoperire, "Turul Galeriei"
MATERIAL DIDACTIC: carti cu povesti, lego, hartie colorata, lipici, imagini cu personaje din povesti.
BIBLIOGRAFIE
1. ,, Activitatea integrata din gradinita" , ed. Didactica Publishing House,
2008
2.,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la 3 la 6/7 ani",
M.E.C.T. - 2008
SCENARIUL ZILEI
I. ADP
Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata:
1.Salutul: Dimineata a sosit
Toti copiii au venit
In cerc sa ne asezam
Cu totii sa ne salutam
"Buna dimineata, dragi voinici!
Ma bucur ca sunteti aici
A inceput o noua zi
Buna dimineata copii!"
2.Impartasirea cu ceilalti: " As vrea sa-mi spuneti cum va simtiti astazi? Eu sunt vesela ca am venit la gradinita, voi cum va simtiti?
3. Activitatea de grup: Copiii raspund la intrebari. Apoi copiii se vor juca jocul de miscare "Lupul la iezi"
4. Noutatile zilei: " Pentru a ne cunoaste cat mai bine cartile si semnificatia lor, astazi la activitatea de cunoastere a mediului vom observa cartea, vom intelege care sunt partile componente ale cartii: coperta, paginile, continutul, iar apoi vom incerca sa realizam chiar noi o carticica. Ce parere aveti?"
II. ALA
Copiii isi continua ziua cu activitatea la centrele de interes: la Biblioteca: copiii vor citi carti cu povesti, la Constructii copiii vor imbina piesele din jocul " Lego" pentru a realiza " Coliba iepurasului", iar la Joc de rol copiii se vor juca " De-a Scufisa Rosie si lupul cel rau".
III. ADE
ADE DS, DOS: "Carticica de povesti" - observare, " Carticica" - indoire si lipire
DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTE DIDACTICE |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE (instrumente si indicatori) |
Moment organizatoric |
Pentru o buna desfasurare a activitatii se vor lua urmatoarele masuri: - aerisirea salii de grupa; - aranjarea mobilierului sub forma de careu deschis; - intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa; | ||
Captarea atentiei |
Voi alege de pe raft cateva carti pe care le voi prezenta copiilor. Le voi cere sa-mi spuna daca cartile au aceeasi marime, culoare etc. |
Conversatia |
Evaluarea raspunsurilor copiilor |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
" Pentru a ne cunoaste cat mai bine cartile si semnificatia lor, astazi la activitatea de cunoastere a mediului vom observa cartea, vom intelege care sunt partile componente ale cartii: coperta, paginile, continutul, iar apoi vom incerca sa realizam chiar noi o carticica. Ce parere aveti?" |
Conversatia Explicatia | |
Dirijarea invatarii
Obtinerea performantei, asigurarea retentiei si a transferului de cunostinte
Incheierea activitatii |
Fiecare copil primeste o carticica.. Se formuleaza intrebari ajutatoare pentru a antrena copiii in activitate: - Oare ce am eu aici ? ( o carte) - Cum este cartea, mare sau mica? - Ce forma are cartea pe care ati primit-o? Cu ce seamana ? -Ce culoare are cartea voastra? - Oare din ce este alcatuita cartea?(coperta, pagini, continut) - Care dintre cele 3 parti inveleste cartea?(coperta) - Cum este coperta in comparatie cu paginile? Pipaiti-o.Incerc sa indoiesc coperta cartii pentru a le demonstra copiilor textura acesteia. - La ce foloseste coperta? (protejeaza paginile de hartie ca sa nu se murdareasca, sa nu se indoiasca) - Ce se gaseste in interiorul copertii ? (foi de hartie) - Cum sunt foile in comparatie cu coperta ? Pipaiti-le Iau o foaie de hartie si o mototolesc. In comparatie cu coperta pagina se indoaie. - Ce se gaseste pe foile de hartie ? ( imagini, scris ) - Imaginile sunt la fel de mari ? Dar scrisul ? - Copiii cartea este prietenul copiilor de aceea trebuie sa avem, grija de ea, sa nu o murdarim, indoim si in nici un caz nu trebuie sa o rupem. Dupa fiecare parte prezentata voi face precizari intregind raspunsurile copiilor. Voi chema la mine copiii care vor dori sa raspunda la intrebari si voi face sinteza partiala a celor prezentate , apoi se va face sinteza finala. -Unde gasim carti? ( la biblioteca, la librarie) - De ce avem nevoie de carti? - Cum putem avea grija de carti? Recitand urmatoarele versuri: Care unul, cate doi Frumos vom munci si noi se trece la realizarea activitatii practice" Carticica de povesti" Se explica copiilor ca fiecare dintre ei trebuie sa realizeze "carticica de povesti" folosind tehnica indoirii si lipirii hartiei pentru ca lucrarea trebuie sa faca parte din portofoliu personal. Priviti cu atentie la modelul pe care vi l-am facut eu! Observati ca am indoit foaia de hartie colorata in doua- aceasta va fi coperta, la fel am facut si cu foaia alba- pagina de hartie, iar apoi am lipit cele doua pagini de hartie la mijloc si am obtinut o carticica.Asa va trebui sa lucrati si voi. Si pentru ca carticica noastra sa fie si mai frumoasa pe coperta acesteia vom lipi cate o imagine cu personaje din povestile pe care noi le-am invatat deja:" Scufisa Rosie", " Ursul pacalit de vulpe", " Capra cu trei iezi" Se fac exercitii de incalzire a degetelor printr-o poezie: "Mana lebada o fac , Care da mereu din cap, Lebedele-n jur privesc, Mainile eu le rotesc, Mainile nu stau deloc Si se pregatesc de joc. Degetele-mi sunt petale Le deschid ca la o floare. Ploaia cade neincetat Varful degetelor bat Si apoi le rasfiram Si la un pian cantam'. Urez copiilor Spor la lucru! In timp ce copiii lucreaza,dau indicatii,ii ajut daca este cazul; Pentru desfasurarea activitatii in mod cat mai placut copiii vor lucra pe fond musical. Rezultatele activitatii vor fi afisate pe panou si vor fi analizate. Educatoarea va prezenta rezultatele, cerand copiilor sa stabileasca care sunt colegii care i-au demonstrat ca stiu sa confectioneze o carticica.. In finalul activitatii se fac aprecieri asupra modului de comportare si participare al copiilor pe parcursul activitatii. |
Observatia Invatarea prin descoperire Demonstratia Explicatia Conversatia Explicatia Demonstratia Exercitiul Turul Galeriei" Conversatia |
Evaluez capacitatea copiilor de a vorbi in propozitii Evaluez capacitatea copiilor de a se exprima correct, clar si expresiv Observarea comportamentului copiilor Evaluare :frontala pe grupuri Aprecieri verbale |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2025 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |