PROIECT DIDACTIC
DATA
CLASA a IV - a
INVATATOR
UNITATEA DE INVATAMANT: Sc. cu cl. I - VIII "DIMITRIE GUSTI" Fundu Moldovei
DISCIPLINA: Limba romana
TEMA: Fat-Frumos Mazarean, dupa Mihail Sadoveanu
TIPUL: insusire de noi cunostinte
SCOPUL: exersarea deprinderii de a-si exprima propriile pareri, observatii, impresii sau ganduri, dezvoltarea gandirii critice
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1 - sa redacteze un text scurt, pe baza cuvintelor date
O2 - sa exprime oral propriile pareri si ganduri in legatura cu textul
O3 - sa realizeze in scris predictii dupa citirea fiecarui fragment
O4 - sa citeasca fluent si expresiv textul
O5 - sa desprinda mesajul textului citit
METODE SI PROCEDEE: termeni - cheie, lectura cu predictii, lectura explicativa, cadranele, diamantul, turul galeriei, conversatia
MATERIAL DIDACTIC: fise de lucru, fise cu cadranele, manual
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
BIBLIOGRAFIE:
Programa scolara M.E.C.;
Silvia Nuta, Metodica predarii limbii romane, Editura Aramis, Bucuresti, 2000 ;
Ioan Serdean, Didactica limbii si literaturii romane in inv. primar, Ed. Corint,2007;
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE
- observatia sistematica
- aprecierea raspunsurilor
- autoevaluare, evaluare realizata de colegi
Etapele lectiei |
Ob. |
Continutul instructiv - educativ |
Resurse procedurale |
Forme de organizare |
||
I. Captarea atentiei |
- Invatatorul cere elevilor sa citeasca termenii-cheie scrisi pe tabla: imparat, bunica, noroc, boier, arme. |
-termeni-cheie, |
- act. indivi- duala; |
|||
II. Anuntarea temei |
O1 |
- Ii anunta ca vor audia un text ce contine aceste cuvinte dar mai intai trebuie sa alcatuiasca ei un text cu acestea. - Fiecare elev redacteaza un text scurt cu aceste cuvinte, incercand sa prezica subiectul textului ce va fi audiat. - Cere elevilor sa formeze grupe de cate patru elevi pentru a alege cele mai reusite texte. - Se grupeaza cate patru, apoi fiecare prezinta grupului din care face parte textul compus. -Decid care sunt creatiile cele mai reusite pentru a fi comunicate clasei. |
scrierea libera; |
- act. pe grupe; |
||
III. Dirijarea invatarii |
O2 O3 |
-Invatatorul le citeste textul "Fat-Frumos Mazarean",oprindu-se dupa fiecare fragment. Ii anunta ca ei trebuie sa faca predictii si apoi sa le verifice. - Citeste textul pe fragmente formuland intrebari referitoare la continutul acestora - Elevii raspund la intrebari si apoi completeaza tabelul predictiilor (anexa 1):
- Elevii observa asemanarile si deosebirile dintre prezicerile facute de ei si povestea reala. |
- lectura cu predictii; - fisa cu ta- belul predic- tiilor; |
- act. fron- tala, pe grupe; |
||
O4 |
- Se deschid manualele la text, fiecare grupa urmand a se ocupa de cate un fragment in cadrul citirii explicative a textului. - Fiecare grupa citeste fragmentul repartizat si explica expresiile si cuvintele necunoscute. |
manualul, - citirea explicativa; |
- act. fron- tala; |
|||
IV. Asigurarea feed-bak-ului |
O2 |
- Propune completarea diamantului de pe plansa expusa la tabla, urmand a se realiza o caracterizare a lui Mazarean(anexa 2). - Gasesc doua insusiri ale lui Mazarean, trei cuvinte care exprima actiuni preferate ale acestuia, o propozitie formata din patru cuvinte referitoare la acest personaj si un sinonim al substantivului din prima caseta. |
plansa cu diamantul, marker; diamantul; | |||
V. Evaluare |
O5 |
- Prezinta elevilor care sunt grupati tot cate 4 o fisa de format A4 continand patru cadrane pe care trebuie sa le completeze cat mai repede, sintetizand informatiile despre textul prezentat prin cuvant si desen(anexa 3). - Unul dintre ei deseneaza o scena din text, apoi toti colaboreaza pentru a desprinde invatatura textului, pentru a gasi un alt titlu potrivit si pentru a gasi cateva insusiri ale personajului. - Expune pe peretii clasei posterele obtinute prin rezolvarea sarcinilor de la metoda cadranelor, obtinand galeria cadranelor. - La un semnal, grupurile trec, pe rand, pe la fiecare poster, pentru a examina produsele colegilor, pentru a face unele comentarii sau observatii ce vor fi notate pe posterul analizat. Dupa terminarea turului, fiecare echipa revine la produsul muncii membrilor ei, compara rezultatele lor cu ale celorlalti si discuta observatiile si comentariile notate de colegi pe propriul poster. |
- fise cu cadrane, carioci; - metoda cadranelor; - turul gale- riei; |
- act. in grup |
||
VI. Incheierea activitatii |
- Le da tema pentru acasa : de raspuns la cele patru intrebari referitoare la text. |
- act. fron- tala; |
Anexa 1 - Tabelul predictiilor
Ce crezi ca se va intampla? |
Ce s-a intamplat in poveste? |
|
I | ||
II | ||
III | ||
IV |
Anexa 2 - Diamantul. Caracterizarea lui Mazarean - model
baiatul viteaz. fecior este Mazarean cauta calatoreste
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |