Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » scoala » literatura romana
didactic Clasa: I Limba romana scriere

didactic Clasa: I Limba romana scriere


Proiect didactic

Data:

Clasa: I A

Scoala: Scoala cu clasele I-VIII "Andrei Muresanu"

Invatator:

Propunator:

Aria curriculara: Limba si comunicare

Obiectul: Limba romana scriere

Unitatea de invatare: Cu alai de frunze



Subiectul: Litera "I" mare de mana

Tipul lectiei: lectie mixta- dobandire de noi cunostinte

Scopul lectiei:

-formarea deprinderii de a recunoaste, reproduce in plan grafic litera "I" mare de mana, precum si utilizarea ei in mod concret in scris

Obiectivele operationale din domemiul cognitiv: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O sa recunoasca forma grafica a literei "I" mare de mana;

O sa scrie corect litera nou invatata;

O sa lege litera "I" mare de mana cu alte litere, formand cuvinte;

O sa rezolve corect exercitiile din caietul special.

Obiectivele operationale din domemiul psihomotor:

O sa adopte pozitia corecta in timpul scrierii;

O sa realizeze coordonarea oculomotorie;

O sa-si formeze miscarea grafica adecvata scrierii.

Obictivele afective:

O sa participe cu placere si interes la toate etapele;

O sa doreasca sa scrie frumos si corect litera noua;

O sa se bucure de reusita scrierii corecte a literei noi invatate.

Strategii didactice:

1. Metode si procedee: M metoda fonetica, analitico-sintetica;

M observarea dirijata;

M conversatia;

M explicatia;

M exercitiul;

M demonstratia.

2. Mijloce de invatamant: m manualul;

m maculatorul;

m caietul special;

m caietul cu linii;

m plansa cu litera "I" mare de mana; 

m creta, tabla.

3. Forme de organizare:-frontal;

-individual.

4. Evaluare:-continua;

-autoevaluare;

-prin caietul special.

5. Bibliografie:

  • M. Penes,   Abecedar - manual pentru clasa I, Ed. Ana 2000, Bucuresti;

6. Durata orei: 50 minute

7.Loc de desfasurare:-clasa I A.

Nr

crt

Etapele lectiei

O

Activitatea de predare-invatare

Strategii didactice

Evaluare

Activitatea cadrului didactic

Activitatea elevilor

M

F. de org.

m

Moment organizatoric

-Pregatesc materialele necesare pentru ora: manualul, plansa, caietul special.

-Elevii isi pregatesc Abecedarul, caietele si uneltele necesare scrierii.

m1

m2

m3

m4

Pregatirea psihologica

O

O

-Acum vom avea impreuna ora de scriere.

-Ce litere mari de tipar ati invatat pana acum?

-Care litere dintre acestea puteti forma cu ajutorul degetelor?

-Ce ati invatat ora trecuta la citire?

-Care dintre acestea nu le puteti scrie?

-Vreti sa invatam sa scriem litera I, ca sa stim si mai multe litere, si alta data sa ne putem juca si cu aceasta?

-Elvii sunt atenti.

-Pana acum am invatat litera A mare de tipar, M mare de tipar, U mare de tipar, N mare de tipar si I mare de tipar.

-Litera: A, M, U, N, I.

-copii vor forma cu ajutorul degetelor literele;

-Noi ora trecuta la citire am invatat litera I mare de tipar.

-I mare de mana.

-Da.

M

-frontal

Autoeva-luare

Verificarea cunostintelor teoretice

-Ce ati invatat ora trecuta la scriere?

-Spuneti-mi cuvinte care sa contina litera i mic.

-Din ce elemente grafice este alcatuita litera?

-scriu pe tabla;

-Enumerati cuvinte care sa inceapa cu litera I mare.

-De ce scriem aceste cuvinte cu litere mari?

-Inainte sa scriem pe tabla si litera I mare de mana, sa citim lectia din carte.

-citim lectia I mare de tipar;

-citim titlul si ce este sub titlu;

-Facem exercitiul 2: Cititi cuvintele!

-Trecem la exercitiul 3: Scriem la tastatura cuvintele-Mimi, inima.

-Rezolvam exercitiul 4. Copii, citesc cele doua propozitii.

-Citim si scara cu litere.

-Sa citim si litera I mare de mana.

-Ce se gaseste la sfarsitul paginii?

-Litera i mic de mana.

-Nina, Nini, inima, camion, nai

-Litera i mic de mana este alcatuita dintr-o linie, un bastonas cu o intorsatura in jos si cu un punct deasupra.

-Ina, Iasi, Ionel, Ionut, Iulian

-Aceste litere scriem cu litere mari, pentru ca sunt nume de persoane si de localitati.

-I mare de tipar. I-na.

-Ina, Nina, Ina, Ana, Nanu, Nina, Nana, Nini.

-M mare de tipar, i mic de tipar, m mic de tipar, i mic de tipar. i mic de tipar, n mic de tipar, m mic de tipar, a mic de tipar.

-"Ina, ai un mar?


- Am trei mere."

-M mare de tipar, U mare de tipar, N mare de tipar, I mare de tipar.

-elevii vor citi de sapte ori litera I mare de mana si cuvintele Ina si Mimi.

-La sfarsitul paginii se gaseste litera I mare de mana.

M

M

M

M

frontal

m

m1

continua

Anuntarea subiectului si a obiectivelor

O

-Astazi vom invata litera I mare de mana. Vom scrie cuvinte noi si vom rezolva exercitii din caietul special.

-Asculta cu atentie.

M

frontal

Transmiterea/

insusirea noilor cunostinte

O

O

O

O

O

O

O

O

O

Arat o plansa cu litera I mare de mana.

-Ce vedem in imagine?

-Ce observati cu ce se incepe cuvintele?

-Cate silabe are cuvantul inima?

-Cate silabe are cuvantul indian?

-Cate silabe are cuvantul insula?

-Ce litera am pe plansa?

-Din ce este alcatuita litera "I"mare de mana? Puteti sa-mi spuneti?

-Da, felicitari.

-Explic inca o data componentele si scriu la tabla.

-Daca unim cele doua elemente obtinem litera "I" mare de mana

-Arat pe plansa si explic modul in care se face litera, fara sa ridice stiloul.

-Scriu un exemplu la tabla

-Voi explica de unde incepem, in ce directie mergem si unde ajungem. Scriu trei exemple pe tabla.

-Facem litera "I" de mana in aer, dupa care si pe banca.

-verific la unii modul in care fac miscarile

-Acuma ne incalzim mainile.

-Facem exercitii de incalzire: imitand ploaia, cantand la pian, cantand la vioara, batem la tobe, si scuturam mainile.

-Cine vine la tabla sa scrie litera I mare de mana?

-corectez greselile si apreciez literele facute corect

-Cine scrie pe tabla cuvantul Ina?

-Cine scrie pe tabla cuvantul Mimi?

-Cuvantul Nina?

-Bine. Acuma luati pozitia corecta pentru scris: spatele drept, caietul usor oblic, etc

-Veti scrie litera noua, in caietele de maculator de trei ori.

-Corectez greselile.

-Deschideti caietele cu linii si scrieti data.

-Vor scrie titlul lectiei si un rand cu litera invatata.

-Corectez greselile.

- Pe imagine este o inimoara, o insula si un indian.

-Cuvintele incep cu litera i.

-Cuvantul inima are trei silabe.

-Cuvantul indian are trei silabe.

-Cuvantul insula are tot trei silabe.

-Litera I mare de mana.

-Litera I mare de mana este alcatulit dintr-o linuta serputia si un bastonas mare cu intorsatura in jos.

-asculta

-sunt atenti la explicatii

-scriu cu degetul in aer si pe banca

-fac exercitiile de incalzire

-ies pe rand la tabla si scriu litera

-scriu la tabla magnetica cuvintele: Ina

-Mimi

-Nina

-executa miscarile cerute

-fac fiecare un exemplu sau doua.

-scriu data in caiet;

-scriu titlul lectiei: I, si doua randuri.

M

M

M

M

M

M

M

M

M

Frontal

Individulal

m5

m2

m3

continua

autoevaluare

Fixarea cunostintelor

O

O

O

O

O

-Deschidem caietele speciale la litera "I" mare de mana si vom rezolva exercitiul 6: Completati doua randuri cu litera I mare de mana.

-verific si corectez greselile.

-Trecem la exercitiul 2: Silabele unor cuvinte s-au amestecat. Trebuie sa le aranjam in asa fel incat se ne dea numle a trei fetite.

-Facem exercitiul trei: Separati cuvintele si transcrieti propozitia.

- corectez greselile

-Rezolvam ultimul exercitiu: Scrieti propozitiile din stanga, pe randuri din dreapta. Cine citeste prima propozitie?

-Cine citeste a doua propozitie?

- vei corecta greselile

-rezolva exercitiul

-completezi randurile

-copiii unesc silabele formand cuvinte: Ina, Mimi, Mina

-elevii transciu propozitia pe linii

-un copil citeste prima propozitie:

Ina, ai un an?

-un copil citeste a doua propozitie:

Nu, am 2 ani.

-elevii transcriu propozitiile

M

M

frontal

m

caiet special

Evaluare/ aprecieri-criterii

O

-Ati lucrat foarte bine azi. Va felicit!

-voi pune la copiii care au terminat exercitiile o stampila in caietul special

-asculta

M

frontal

Tema pentru acasa. Indicatii pentru studiul individual.

-Veti avea de scris cinci randuri cu litera invatata astazi si cuvintele si cele doua propozitii.

-asculta indicatiile

M

frontal





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.