PROIECT DE ACTIVITATE
CLASA: a III-a A
DISCIPLINA: MATEMATICA
ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTE
UNITATEA DE INVATARE: Adunarea si scaderea nr. naturale de la 0 la 10000 cu si fara trecere peste ordin
TEMA LECTIEI: Aplicatii / Ne pregatim pentru test
TIPUL LECTIEI: CONSOLIDARE / SISTEMATIZARE
SCOPURILE LECTIEI:
S1 - Consolidarea notiunilor de "termen, suma, descazut, scazator, diferenta, cu.mai mare/mai mult, cu.mai mic/mai putin, cu cat este mai mare/mai mic";
S2 - Aplicarea cunostintelor dobandite in efectuarea operatiilor de adunare si scadere cu si fara trecere peste ordin;
S3 - Formarea si dezvoltarea competentelor de calcul matematic;
S4 - Formarea competentelor de investigare a datelor unei probleme si descoperirea parcursului logico-matematic pentru rezolvarea acesteia;
S5 - Formarea si consolidarea capacitatilor specifice de calcul matematic in vederea corelarii datelor matematice la realitate;
S6 - Formarea unor atitudini pozitive in raport cu disciplina matematica in vederea dezvoltarii autonomiei de judecata logica si calcul corect;
S7 - Dezvoltarea capacitatilor de comunicare in limbaj matematic;
S8 - Dezvoltarea capacitatilor de evaluare si autoevaluare a cunostintelor si competentelor legate de tema studiata.
OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul si la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1 - Sa adune si sa scada nr. naturale cuprinse intre 0 si 10000 cu si fara trecere peste ordin, respectand algoritmul de calcul in scris;
O2 - Sa recunoasca situatii in care se regasesc proprietatile adunarii si sa le explice apeland la un limbaj matematic adecvat;
O3 - Sa utilizeze un limbaj matematic adecvat in situatii de invatare date;
O4 - Sa efectueze proba adunarii si proba scaderii utilizand algoritmii de calcul specifici;
O5 - Sa afle nr. necunoscut dintr-o operatie de adunare si scadere utilizand cunostintele despre proba adunarii si proba scaderii;
O6 - Sa calculeze valoarea lui a si b, suma si diferenta lor, completand tabelul dat;
O7 - Sa rezolve probleme cu doua operatii descoperind etapele de rezolvare.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode si procedee: conversatia/jocul didactic/descoperirea deductiva/demonstratia/ oservatia/exercitiul/lucrul individual/ lucrul in echipa/munca independenta .
b) Mijloace de realizare: fise de lucru/fise de evaluare.
c) Forme de realizare: frontala/individuala/in grup/in echipa.
BIBLIOGRAFIE:
Programa scolara pentru disciplina Matematica (clasa a III-a ) / www.edu.ro
Matematica, manual clasa a III-a, Alexandrina Dumitru, Viorel-George Dumitru/Ed. Corint 2005
Matematica, caietul elevului, clasa a III-a, Alexandrina Dumitru, Viorel-George Dumitru/Ed. Corint 2005
Matematica, clasa a III-a, Diferentierea activitatii/Evaluare, E. Nica, D. Ciudoiu, D. Logel, I. Crinu, Ed. Carminis 2005
SCENARIUL LECTIEI
ETAPELE LECTIEI |
OB. VIZATE |
CONTINUTUL LECTIEI |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
||
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVULUI |
METODE SI PROCEDEE |
FORME DE ACTIVITATE |
|||
MOMENT ORGANIZATORIC (2 min.) |
.Asigurarea conditiilor optime desfasurarii lectiei. |
.Pregatirea celor necesare pentru desfasurarea lectiei. |
-conversatia |
-in grup | ||
CAPTAREA ATENTIEI (5 min.) |
O1 |
.Joc didactic "Marul fermecat" |
.Elevii vor extrage din "marul fermecat" cate un biletel pe care este scris un exercitiu. .Daca rezolva exercitiul corect, elevul va primi ca premiu o imagine cu un mar. |
-conversatia -descoperirea deductiva |
-in grup -utilizarea jocului didactic |
-oral |
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR (2 min.) |
O1 |
.Adunarea si scaderea nr. naturale de la 0 la 10000 cu si fara trecere peste ordin / Aplicatii .Obiectivele lectiei vor fi prezentate elevilor intr-o maniera accesibila printr-o trecere in revista a mijloacelor de realizare selectate pentru tema lectiei. |
Recepteza mesajul |
-conversatia -explicatia |
-in grup |
-oral |
REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR (5 min.) |
O1 |
.Prezentarea fisei de lucru (fisa nr. 1) |
.Vocabular matematic Elevii vor opera cu terminologia specifica:
|
-conversatia -exercitiul |
-in grup |
-oral |
PREZENTAREA CONTINUTULUI SI DIRIJAREA INVATARII (15 min.) |
O2 O3 O4 O5 O6 O7 |
. Prezentarea fisei de lucru (fisa nr. 2) |
.Rezolva la tabla exercitiile din fisa de lucru |
-conversatia -explicatia -observatia |
-in grup |
-oral/scris |
INTENSIFICAREA RETENTIEI SI ASIGURAREA TRANSFERULUI (5 min.) |
O3 |
. Prezentarea exercitiilor (din fisa nr. 2) |
. Rezolva exercitiile |
-descoperirea deductiva |
- munca independenta |
-oral |
ASIGURAREA FEED_BACK-ului (10 min.) |
O1 |
.Verificarea exercitiilor |
.Verificarea exercitiilor lucrate independent |
-conversatia -explicatia -exercitiul |
-individual |
-oral |
EVALUAREA (5 min.) |
O1 |
. Prezentarea fisei de lucru (fisa nr. 3) |
.Rezolva itemii respectand cerintele |
-conversatia -explicatia -exercitiul |
-in echipa -utilizarea jocului didactic |
-oral |
TEMA PENTRU ACASA (1 min.) |
O1 |
.Anuntarea temei pentru acasa. |
.Elevii au ca sarcina sa raspunda in scris la intrebarile din fisa nr. 1 si de a completa fisa nr. 4, respectand cerintele. |
-conversatia -explicatia |
-in echipa sau individual |
Data: _____ _______ ______ _________
Numele: _____ _______ ______ _______
FISA DE LUCRU
(fisa nr.1)
Raspunde:
10. Cuvintele "cu mai mic/mai putin" indica operatie de ________________ .
Data: _____ _______ ______ _________
Numele: _____ _______ ______ _______
FISA DE LUCRU
(fisa nr. 2)
a) 436+ 4584+ 3455+ 6373+ b) 5006+ 6124+ 7854+ 4805+
502 2305 6315 2182 2006 2763 1296 3441
c) 772 - 3849 - 7554 - 9888 - d) 4750 - 6362 - 4113 - 5124 -
271 1637 5283 6798 3390 2181 1678 2986
a) 2656 + 3769 = b) 9324 - 5876 =
_____ _______ ______ _____________ _____ _______ ______ ___________
_____ _______ ______ _____________ _____ _______ ______ ___________
_____ _______ ______ _____________ _____ _______ ______ ___________
c) 9324 - 5876 =
a) m + 1536 = 7420 b) n - 3528 = 4983
_____ _______ ______ _____________ _____ _______ ______ ___________
_____ _______ ______ _____________ _____ _______ ______ ___________
_____ _______ ______ _____________ _____ _______ ______ ___________
c) 10000 - x = 8736
Rezolvarea problemei
Data: _____ _______ ______ _________
Numele: _____ _______ ______ _______
FISA DE EVALUARE
(fisa nr. 3)
Afla scazatorul.
Rezolvarea problemei
Data: _____ _______ ______ _________
Numele: _____ _______ ______ _______
FISA DE LUCRU
(fisa nr. 4 - tema pentru acasa)
a |
b |
a + b + 1789 |
c |
d |
c - d - 2787 |
2500 + (2500 - 1308) + X = 4349
JOC DIDACTIC
"MARUL FERMECAT"
24 - 15 = 9
53 - 49 = 4
53 - 44 = 9
89 - 8 = 81
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |