Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
DIDACTIC CLASA: a II-a Cunoasterea mediului -In livada

DIDACTIC CLASA: a II-a Cunoasterea mediului -In livada


PROIECT DIDACTIC

DATA:

SCOALA:

CLASA: a II-a

INSTITUTOR:

ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii

DISCIPLINA: Cunoasterea mediului

UNITATEA DE INVATARE: Plante



SUBIECTUL: In livada

TIPUL LECTIEI: predare - invatare

OBIECTIVE CADRU:

Dezvoltarea capacitatilor de observare, explorare si intelegere a

realitatii din mediul inconjurator

Cunoasterea, intelegerea si utilizarea in comunicare a unor

termeni specifici, pentru a descrie fenomene observate in mediul inconjurator

Formarea unei atitudini pozitive fata de mediul inconjurator, prin

stimularea interesului fata de pastrarea unui mediu echilibrat si exersarea unor deprinderi de ingrijire si ocrotire a acestuia

OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:

sa identifice asemanari si deosebiri intre vietuitoare din mediul apropiat;

1.3. - sa observe si sa denumeasca efectele unor fenomene din natura asupra vietuitoarelor;

2.1. - sa utilizeze un limbaj specific stiintelor naturii in descrierea unor vietuitoare, fenomene din mediul inconjurator ;

- sa identifice cai prin care poate contribui la mentinerea unui

mediu sanatos ;

- sa enumere cateva actiuni proprii pentru pastrarea igienei locuintei si a clasei ;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Cognitive:

La sfarsitul orei elevii vor fi capabili sa:

O1 - sa recunoasca partile pomului ;

O2 - sa recunoasca fructele care se coc in livada ;

O3 - sa deosebeasca fructele carnoase de cele uscate ;

O4 - sa observe fructele si florile anumitor pomi fructiferi

O5 - sa observe semintele din in teriorul fructelor ;

O6 - sa raspunda corect la ghicitori;

O7 - sa enumere modalitati de utilizare a fructelor in alimentatie;

O8 - sa recunoasca gustul fiecarui fruct ;

O9 - sa constientizeze importanta fructelor pentru aportul de vitamine;

Afective:

sa participe cu interes la ora;

sa coopereze in rezolvarea sarcinilor;

Psihomotrice:

sa adopte o pozitie corecta a corpului in timpul

scrisului si pe tot parcursul orei;

METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia euristica, observatia, descoperirea, problematizarea, exercitiul, jocul de rol;

FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe;

STRATEGIA DIDACTICA: dirijata

MIJLOACE DIDACTICE: fise, planse, fructe;

RESURSE:

oficiale: ,, Curriculum national''

pedagogice: ,,Cunoasterea mediului - manual pentru clasa a II-a'',

Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu ;

umane:

spatiale: sala de clasa

temporale: 45 minute

DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE

LECTIEI

Moment

organizatoric


Captarea

atentiei


Anuntarea titlului si a obiectivelor


Dirijarea

invatarii


Obtinerea

performantei


Asigurarea retentiei si al transferului


Fixarea cunostintelor

Tema pentru acasa


Aprecieri

Si recomandari

OB.

OP.

O6

O4

O4

O2

O5
O1
O3
O9

O7

O8

ACTIVITATEA

PROPUNATORULUI

Asigura conditiile necesare desfasurarii in bune conditii a lectiei, cerand elevilor sa pregateasca materialele necesare, sa-si corecteze pozitia in banca si sa pastreze ordinea si disciplina.

Se prezinta la calculator cateva

ghicitori legate de tema lectiei noi.

  • Rotunjoare, colorate

In camara sunt pastrate

Si cu ele curatate,

Faci placinte minunate.

  • Mere mari cu biberon

Au crescut la noi in pom.

  • Toamna-i vanata, brumata

Iara iarna-i afumata.

  • Nu-I caisa, ca-i  roscata

Si-are pielita plusata.

  • Cu puf galben ca de pui

Este draga orisicui

Toamna o aduc in casa

De craciun sta la fereastra.

  • Patru frati stau intr-o casa

Si de ploaie nu le pasa.

  • Soarele il coace,

Mana il rupe,

Avand boabe multe.

Piciorul il calca,

Gura il bea.

  • Noi avem un butoias,

Alb, voinic, parca-i de cas,

Cercuri n-are si nici doage,

Este bun cand mama-l coace !

  Se anunta titlul lectiei noi, se scriu

data si titlul la tabla, apoi se enumera obiectivele urmarite.

In livada

  Se prezinta, pe calculator, un

material, in care elevii observa

diferiti pomi fructiferi, din ce este alcatuita o livada, care sunt partile unui pom fructifer, care sunt fructele fiecarui pom, ce tipsuri de fructe exista.

Cu ajutorul intrebarilor, se realizeaza, prin descoperire, schema lectiei.

Ce este livada?

se scrie la tabla si pe caiete

Ce sunt pomii fructiferi ?

  Se prezinta urmatoarele fructe :

marul, parul, prunul, caisul, piersicul, ciresul, gutuiul, nucul.

  Se scrie pe caiete si la tabla :

  ,,Fructele care cresc in livada

sunt :

marul

parul

prunul

caisul

piersicul

ciresul

gutuiul

nucul

  Se prezinta aceste fructe, elevii

putand obseva si semintele din interiorul lor.

Se scrie din ce este alcatuit un pom

fructifer si se arata o imagine cu partile componente.

  Se scrie pe caiete si la tabla :

  ,,Partile pomului sunt :

radacina

tulpina(trunchi)

coroana

frunze

flori

fructe ''

Exista fructe carnoase, iar altele

sunt uscate.

Sunt unele fructe care nu cresc in livada. Acestea sunt:

pepenele

strugurele

capsunile

zmeura

murele

coacazele

,,Fructele exotice'' nu cresc la noi in

tara :

lamai

portocale

banane

kiwi

  Importanta fructelor :

Omul ingrijeste pomii fructiferi,

deoarece fructele sunt bogate in vitamine.

Fructele se consuma congelate, conservate, proaspete,uscate.

Fructele se consuma bine spalate !

Se impart fisele de lucru si se lucreaza frontal.(anexa 1)

  Activitate pe echipe :

Elevii sunt impartiti in 4 grupe. Fiecarei

grupe i se imparte cate o farfurie in care se gasesc bucatele din diferite fructe. Elevii gusta si recunosc fructele de pe farfurie. Castiga echipa care scrie cel mai repede pe hartie fructele gasite.

  Pe o plansa se vor scrie fructele din

livada.(anexa 2)

  Se prezinta si se explica tema pentru

acasa.

-de invatat lectia noua

- de completat fisa de lucru pentru acasa(anexa 3)

  Se fac aprecieri individuale si

colective.

ACTIVITATEA

ELEVILOR

Isi pregatesc caietele, manualele; isi corecteaza pozitia in banca.

Raspund corect la ghicitori.

,,merele''

,,perele''

,,pruna''

,,piersica''

,,gutuia''

,,nuca''

,,strugurele''

,,pepenele''

Scriu data si titlul la tabla, asculta obiectivele.

Observa diferiti pomi fructiferi, tipuri de fructe, alcatuirea pomilor,

Observa si in manual fructele.

  ,,Livada este gradina cu pomi fructiferi.''

scriu pe caiete

,,Pomii fructiferi sunt cei care produc fructe.''

Observa fructele prezentate.

Scriu pe caiete.

Observa fructele intregi, dar si mijlocul acestora.

Oserva materialul.

Scriu pe caiete.

Observa care sunt fructele carnoase si care sunt uscate.

Sunt atenti la explicatiile date.

Rezolva cerintele de pe fisa.

Lucreaza in perechi, descoperind fructele de pe farfurie.

Scriu pe plansa fructele care cresc in livada.

Sunt atenti la explicatiile date.

Elevii asculta aprecierile primite.

STRATEGII

DIDACTICE

Conversatia

euristica

Conversatia

euristica

Explicatia

Observatia

Conversatia

Euristica

Explicatia

Observatia

Exercitiul

Observatia

Observatia

Explicatia

Conversatia

Euristica

Observatia

Explicatia

Exercitiul

Problematizarea

Descoperirea

Observatia

Exercitiul

Exercitiul

Explicatia

Conversatia

euristica





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.