SCOALA: GARVAN CU CLASELE I-VIII, JUD. TULCEA
PROIECT DIDACTIC
DATA: 12.XII.2007
CLASA: a IV-a
PROPUNATOR:
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii
OBIECTUL : Matematica
SUBIECTUL Impartirea unui numar de doua cifre la un numar de o cifra cand restul este diferit de 0
TIPUL Sistematizare a cunostintelor
POZITIA LECTIEI IN MODUL: Unitatea de invatare: Impartirea numerelor mai mici sau egale cu 1000
OBIECTIVE DE REFERINTA
Or1 sa efectueze operatii de impartire cu rest a numerelor naturale, utilizand proprietatile operatiilor si algotitmii de calcul;
Or2 sa rezolve probleme si sa utilizeze semnificatia operatiilor aritmetice in rezolvarea unor situatii problema.
OBIECTIVE OPERATIONALE
Oc1 sa calculeze in scris catul si restul, verificandu-se prin proba
Oc2 sa analizeze probleme identificand datele necunoscutelor, operatiile prin care se ajunge la rezolvare, tipul problemei;
Oc3 sa utilizeze proprietatile impartirii prin cuprindere in efectuarea operatiilor de impartire;
Oc4 sa verifice corectitudinea calculelor efectuate utilizand proprietati ale efectuarii ordinii operatiilor intr-un exercitiu;
Oc5 sa efectueze exercitii si probleme in cadrul unor grupuri formate.
FORME DE ORGANBIZARE:
Activitatea elevilor: colectiva
individuala
→ pe grupuri
Sarcini : frontale
: diferentiale
TIPURI DE INTERACTIUNI: invatator-elev, elev-invatator,
elev-elev;
STRATEGII SI INSTRUMENTE DE EVALUARE:
→sumative
→ proba scrisa si orala
→interevaluarea in cadrul grupului
RESURSE:
pedagogice (metode si procedee) -conversatia, expunerea, observatia, demonstratia, lotus, cubul, exercitiul, problematizare, algoritmul ;
materiale- fise de lucru, imagini necesare formarii grupurilor, culegere de matematica pt clasele I-IV
Lingvistice:- manualul de matematica clasa a IV-a, Ed. Aramis, autori:Aurel Maior, Angelica Calugarita, Elena Maior; Culegere de exercitii si probleme pentru clasele I-IV, ED Coresi
bibliografice
Metodice: Programa scolara pentru clasa a IV-a la matematica; Modulul de dezvoltare profesionala: Predarea interactiva centrata pe elev, Bucuresti 2005; modul de dezvoltare profesinala: Sa ne cunoastem elevii
temporale: 45 minute
TINTA DE PROGRES PROFESIONAL Dezvoltarea abilitatilor care permit cunoasterea stilurilor de invatare individuale ale elevilor
DESFASURAREA LECTIEI
E T A P E L E L E C T I E I |
O B |
R E S U R S E P R O C E D U A L E |
E V A L U - A R E |
||||
CONTINUT |
TIMP |
FORME DE ORGANIZARE |
METODE SI PROCEDEE |
MIJLOACE DIDACTICE | |||
1.Captarea atentiei |
Se realizeaza printr-un exercitiu de dezghet in care ei trebuie sa decopere o propozitie interogativa si sa raspunda la ea. ANEXA 1 |
|
colectiva | ||||
2.Anunta- rea temei si a obiectivelor |
La sfarsitul orei fiecare veti stii: -sa calculati in scris catul si restul unei impartiri; -sa identificati datele necunoscutelor dintr-o problema; -sa verificati corectitudinea calaculelor efectuate; -sa rezolvati corect exrcitii si probleme in grupuri sa |
|
colectiva | ||||
3.Dirijare Invatarii a)prezentarea continutului ce urmeaza a fi sistematizat si evaluat b)organizarea pentru activitatea de grup |
Oc1 Oc2 Oc2 |
Astazi la lectia de matematica vom face exercitii cu impartire cand restul este diferit de 0. Voi pune cateva intrebari legate de notiunile matematice specifice acestei lectii. -elevii vor sustrage dintr-o cutie " Cutia cu Surprize" biletele ce vor reprezenta numele si locul fiecaruie in grupa. ANEXA 2 Fiecare grupa isi va alege un lider ce va extrage sarcinile pentru aceasta formula de rezolvare de exercitii si probleme. Ei vor avea in fata patru fise sub forma unui puzzel. Fiecare grupa va avea pe fisa diferite probleme iar rezolvarile sunt la celelalte grupe. Prin rotatia acestora ei trebuie sa identifice ce grupe si care sunt rezolvarile corespunzatoare. ANEXA 3 Dupa aceasta activitate se va face evaluarea rezolvarilor. Apoi vor ramane in ultima formula de formare a grupurilor si isi vor alege cate un lider de grup care va rostogoli un cub numerotat pe toate partile. Acele numere vor corespunde unor sarcini ce se gasesc in niste plicuri pe care le voi da in functie de numarul fetei cazute. Anexa 4 Elevii vor fi imparititi in doua grupe grupa portocalie si grupa albastra. Pe fiecare plansa colorata corespunzator culorii grupei ei vor primi alte 8 fise pe care vor trebuii sa scrie in opt moduri fara sa schimbe rezultatul exrcitului. Elevii vor formula cate o problema dupa o schem data. Ei vor trebui sa realizeze si desenul respectivei probleme. |
Pe grupe Pe grupe |
conversatia mozaicul cubul lotus |
fise cu puzzel |
Orala scrisa |
|
4. Feedbak prin raportarea la obiectivele propuse initial, cu solicitarea elevilor |
-Ce am consolidat astazi la matematica? -Cand avem impartire cu rest? -Care sunt conditiile acestei impartiri? -Cum trebuie sa fie restul fata de impartitor? | ||||||
5.Obtine- rea performan- tei |
Oc Oc |
Fisa de munca independenta: Aceasta activitate se va desfasura individual deoarece le voi puncta aceasta fisa de evaluare. |
individual |
fise de lucru |
Proba scrisa |
||
6.Asigurarea retentei si a transferului de cunostinte |
Elevii vor avea facut corespondenta intre caturi si resturi cu respective- le exrcitii. | ||||||
7. Incheierea lectiei |
Aprecieri, concluzii, observatii, evidentierea prin acordarea de calificative a elevilor care au participat activ la ora |
Anexa 1
Anexa 2
ANEXA3
Problema Voastra:
Intr-un sat erau 86 de batrani, 45 de femei , 77 de barbati iar copii de 7 ori mai putini decat barbati. Cate persoane erau in acel sat efectuati si exercitiul problemei)
Cate carti avea Alexandru? Dar Roxana?
96 x 4 = 384 (carti avea Alexandru)
3 = 32 (carti avea Roxana)
Cate pagini a scris in total Radu?
47 +88 + 22= 157 (pagini a scris in total)
Exercitiul problemei:
72 : 6) = 147
Problema Voastra:
Bunica avea in camara 53 de caise, 72 de cirese si de 6 ori mai putine pere decat cirese. Cate fructe avea bunica in camara? (efectuati si exercitiul problemei).
Cati copii erau in acel sat?
7 = 11 (copii in acel sat)
Cate carti aveau cei trei prieteni?
96 + 384 + 32 = 512 (carti aveau cei trei prieteni)
Exercitul problemei:
: 4)= 157
Problema Voastra:
Gicu avea 96 de carti, alexandru de 4 ori mai multe decat gicu iar Roxana de 3 ori mai putine decat gicu. Cate carti aveau cei trei prieteni ?
Cate pagini a scris la educatie civica Radu?
4 = 22 ( pagini)
Cate pere avea in camara bunica?
6 = 12 (pere)
Exercitiul problemei
219
Problema Voastra:
De cand a inceput scoala radu a scris 47 de pagini la matematica, 88 de pagini la limba si literatura romana si de 4 ori mai putine pagini la educatie civica decat la limba si literature romana. Cate carti a scris radu decand a inceput scoala?
Cate persoane erau in acel sat?
86 + 45 + 77 + 11=219 (persoane earu in acel sat)
Cate fructe avea in camara bunica?
53 + 72 + 12 = 147 (fructe)
Exercitiul problemei:
96 + ( 96x4) + (96 : 3) =512
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |