PROIECT DIDACTIC
DATA: 10 aprilie 2008
GRUPA: mare
EDUCATOARE:
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematica
TEMA: Numeratia in limitele 1-10
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic: "Cine stie castiga intrecerea"
TIPUL DE ACTIVITATE: de sistematizare si consolidare de cunostinte
SCOPUL:Fixarea si sistematizarea cunostintelor referitoare la numeratia in limitele 1-10 ; recunoasterea vecinilor numerelor.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa numere in sir crescator si descrescator in limitele 1-10;
sa utilizeze calculatorul invederea rezolvarii unor jocuri matematice;
- sa raporteze numarul la cantitate si cantitate la numar;
sa determine locul fiecarui numar in sirul natural recunoscand vecinii
numerelor;
sa foloseasca un limbaj matematic adecvat;
sa rezolve sarcinile din fisa de lucru;
sa actioneze conform sarcinilor educatoarei.
SARCINA DIDACTICA: Copilul numit va numara crescator si descrescator, va manui
materialul, va verbaliza actiunea facuta, va numi vecinii
numerelor.
REGULILE JOCULUI:
jocul se desfasoara pe doua echipe;
fiecare copil trebuie sa rezolve sarcinile;
fiecare raspuns este recompensat cu o floare;
castiga echipa care are mai multe flori.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, aplauzele, intrecerea, recompensele, inchiderea si deschiderea ochilor, delpasarea, manuirea materialului.
ORGANIZAREA JOCULUI: frontal, individual, pe echipe.
METODE: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, algoritmizarea.
PROCEDEE: conversatia, expunerea, munca in grup, individuala, tratarea diferentiata.
MATERIAL DIDACTIC: jetoane cu flori diferite ca numar, jetoane cu cifre, palete cu cifre, cosulete, medalioane, CD cu jocuri matematice, video proiector, calculator, fise de lucru, creioane.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita
de copii, 2000;
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
1. Moment organizatoric |
- crearea conditiilor optime pentru desfasurarea activitatii -pregatirea materialului necesar la activitate -aranjarea mobilierului perntru activitate. | ||
2. Captarea atentiei |
Astazi m-am gandit sa facem un concurs la matematica, sa vedem cat de bine cunoasteti voi cifrele. |
Conversatia |
Observ comportamentul copiilor |
3. Anuntarea temei si a obiectivelor esentiale. |
Concursul se numeste "Cine stie castiga intrecerea".Voi va trebui sa numarati, sa gasiti vecinii unor cifre, sa raportati cifra la cantitate si sa rezolvati jocuri la calculator. |
Conversatia |
Copiii asculta cu atentie. |
4. Desfasurarea jocului didactic |
Se impart copii in doua grupe: grupa branduselor si grupa narciselor. Fiecare echipa va avea medalioane reprezentative. Se intuiesc materialele de pe masa si din grupa impreuna cu copiii. Le explic copiilor regulile jocului. Fiecare proba este scrisa pe petalele florii. Proba 1: Echipa narciselor: Se cere copiilor sa numere crescator multimea pestilor si descrescator multimea fluturilor. Un copil numara crescator si spoi descrescator cele doua multimi. Echipa branduselor Se cere copiilor sa numere crescator multime calutilor de mare si apoi decrescator multimea merelor. Un copil numara crescator si decrescator cele doua multimi. Proba 2. Echipa narciselor Doi copii rezolva un exercitiu la calculator:" Ajuta soricelul sa deschida usile numarand descrescator." Copiii vor utiliza calculatorul si vor reyolva sarcina data. Echipa branduselor Doi copii rezolva un exercitiu la calculator:"Ajuta fluturasul sa gaseasca drumul numarand crescator." Copiii vor utiliza calculatorul reyolvand exercitiul. Proba 3: Ambele echipe primesc jetoane cu flori diferite ca numar. Se arata copiilor o cifra( de catre educatoare), iar copiii care au atatea flori pe jeton cat arata cifra vor ridica jetonul si Copiii numara, in gand, florile de pe jeton. Ridica jetoanele doar copiii care au atatea flori cate arata cifra data. Proba 4: Ambele echipe primesc palete cu numere. Se arata copiilor o cifra. Se cere copiilor sa gaseasca vecinii cifrei si sa-i aseze corect pe paleta. Copiii manuiesc materialul reyolvand cerinta data. Proba 5: Se rezolva de catre unu-trei copii din fiecare echipa un exercitiu la calculator, unde trebuie sa arate casuta cu atatea elemente cate arata cifra. Concursul s-a sfarsit. Echipa castigatoarea este cea care a adunat mai multe flori. |
Expunerea Conversatia Explicatia Exercitiul Exercitiul Problematizarea Problematizarea Exercitiul Algoritmizarea Exercitiul Exercitiul |
Copiii enumera materialel care se vor folosi in timpul concursului. Apreciezi raspunsurile Apreciez raspunsurile Copiii manuiec cu usurinta mouse-ul Observ modul de manuire al jetoanelor de catre copiii. |
5. Evaluarea cunostintelor. |
Copiii primesc fise in functie de nivelul de pregatire( grupa 1:copii rapizi in gandire si grupa 2: actiune si copii lenti in gandire si actiune). Grupele vor primi fise diferite ca dificultate. Grupa 1:Itemul I: Deseneaza atatea liniute cate obiecte sunt in fiecare multime. Itemul II: Gaseste vecinul mai mic si mai mare al numerelor din casute. Itemul III: Formeaza sirul numeric descrescator completand casetele cu puncte. Grupa 2.Itemul I: Numara si gaseste cifra corespunzatoare. Itemul II: Gaseste vecinul mai mic si mai mare al numerelor. |
Explicatia Exercitiul Exercitiul |
Observatii asupra pozitiei corpului pe scaunel. Observarea modului de rezolvare a sarcinilor de catre copii. |
6. Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri asupra modului in care au desfasurat concursul si a asupra modului de lucru. |
Conversatia |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |