PROIECT DIDACTIC
GRUPA: mare
CATEGORII DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA: Cuvinte, silabe, propozitii
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
SCOPUL: - formarea deprinderii de a gasi cuvinte care sa inceapa cu sunetul dat;
perfectionarea deprinderii de a desparti in silabe cuvintele date, enumerand ordinea silabelor;
perfectionarea deprinderii de a formula propozitii cu cuvintele date si de a le reprezenta grafic;
activizarea vocabularului printr-o vorbire expresiva, corecta, coerenta.
OBIECTIVE OPERATIONALE
a) COGNITIVE:
sa descrie imaginile sugerate exprimandu-se corect in propozitii simple si dezvoltate;
sa analizeze, analizand numarul silabelor in cuvant;
sa identifice sunetul de la inceputul cuvantului;
sa precizeze cat mai multe cuvinte care incep cu sunetul dat;
sa alcatuiasca propozitii cu cuvinte care incep cu un sunet dat;
b) AFECITV - ATITUDINALE:
sa pastreze un comportament disciplinat pe parcursul activitatii;
sa aprecieze rezultatele activitatii individuale si colective.
METODE SI PROCEDEE conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea.
Elemente de joc: surpriza, aplauze, ghicirea.
Reguli de joc: copiii denumesc imaginea prin cuvant, despart in silabe cuvantul, spun cate silabe are cuvantul, precizeaza numarul silabelor, enumera cateva cuvinte care incep cu sunetul dat, formeaza propozitii.
MATERIAL DIDACTIC: imagini, fise individuale de lucru, creioane, recompense.
DURATA: 25- 30 minute
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategia didactica |
Evaluare Instrumente Indicatori |
. Momentul organizatoric |
Copiii sunt introdusi in sala de grupa. Se pregatesc materialele necesare desfasurarii activitatii |
|
|
II. Captarea atentiei |
Se va trece la enuntarea catorva ghicitori. "De pe cer o sita mare Cerne pe pamant dogoare" (soarele) "Voinicel cu haina alba Iese primul din zapada" (ghiocelul) "O sageata de carbune Zboara iute peste lume" ( randunica) |
Conversatia |
Chestionar oral |
III. Reactualizarea cunostintelor |
Se pune urmatoarea intrebare: "Carui anotimp ii apartin acestea?" |
Conversatia |
|
IV. Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se aminteste ca pentru a deveni buni scolari, copiii trebuie sa vorbeasca frumos in propozitii, sa povesteasca, sa desparta cuvintele in silabe, sa asculte cu atentie. Educatoarea anunta: "Azi ne vom juca jocul: Cuvinte, silabe, propozitii". |
|
|
V. Dirijarea invatarii |
Se explica si se demonstreaza jocul: "Pe masa mea sunt jetoane si planse. Voi numi un copil sa ia un jeton si sa denumeasca ce este desenat. Apoi cuvantul spus va fi despartit in silabe; copilul va spune cate silabe are cuvantul, apoi cu sunetul dat va da exemple de cuvinte. Apoi va forma o propozitie cu un cuvant ales. |
Observatia Explicatia Demonstratia |
Chestionar oral scris |
VI. Obtinerea performantei |
Se cere sa gaseasca liber un cuvant, sa-l desparta in silabe, sa spuna numarul silabelor, sa formeze o propozitie. |
Exercitiul |
Chestionar |
VII. Retentia |
Se fixeaza denumirea activitatii si a jocului desfasurat |
Conversatia |
Chestionar oral |
VIII. Evaluare |
Se orienteaza copiii spre mesele unde este pregatit materialul de lucru, formulandu-se totodata si cerintele |
Explicatia Exercitiul |
Chestionar scris |
IX. Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri privind modul in care copiii s-au jucat si s-au comportat in timpul activitatii. Apoi se solicita copiilor sa se gandeasca la cat mai multe cuvinte care incep cu sunetele invatate |
Conversatia |
Receptarea |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |