SCOALA NR.27 ,,PRINCIPESA ILEANA"
CLASA a III-a D
DATA: 21.10.
ARIE CURRICULARA: LIMBA SI COMUNICARE
DISCIPLINA: LIMBA ROMANA
PROIECT DE LECTIE
UNITATEA DE INVATARE: Planul simplu de idei
CONTINUT: Formularea de intrebari si raspunsuri (in legatura cu continutul textului)
Text suport: "Condeiele lui Voda", dupa Boris Craciun
TIPUL LECTIEI: mixta
OBIECTIVE OPERATIONALE
La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
O1 - sa formuleze intrebari in legatura cu continutul textului "Condeiele lui Voda", cu ajutorul unor cuvinte de sprijin: ce?, cine?, unde?, cand?, de ce?; obiectivul va fi considerat atins daca vor formula cel putin 3 intrebari din 5;
O2 - sa descopere raspunsul potrivit unei intrebari date , utilizand informatiile din textul "Condeiele lui Voda"; obiectivul va fi considerat atins daca vor gasi raspunsul potrivit pentru cel putin o intrebare din 3;
O3 - sa stabileasca intrebarea potrivita raspunsului dat, utilizand informatiile din textul "Condeiele lui Voda"; obiectivul va fi considerat atins daca vor stabili cel putin o intrebare potrivita din cele 3.
STRATEGIA DIDACTICA
TIPUL: mixta, euristica
Resurse procedurale
METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia euristica, explozia stelara (Starbursting)
jocul didactic, palariile ganditoare (Thinking hats), problematizarea, exercitiul, observatia, lectura explicativa, instructajul verbal, comunicarea
TIP DE INTERACTIUNE: dirijat - dependent, independent
MOD DE GRUPARE: frontal, grupe
Resurse materiale
MIJLOACE DE INVATAMANT: - mijloace informativ - demonstrative:
materiale intuitive naturale: arc, sageti, condei, straiele domnitorului, straiele taranilor (recuzita)
materiale sau reprezentari figurative: planse, desene
- mijloace de evaluare a rezultatelor invatarii: fise de lucru, fise de evaluare
Evaluare
TIP DE EVALUARE: formativa, orala, scrisa, individuala, frontala, de grup
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observatia sistematica, proba scrisa, proba orala, tema de lucru in clasa, autoevaluare, evaluare reciproca
BIBLIOGRAFIE
M.E.N. Consiliul National pentru Curriculum, "Curriculum National", programe pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998 .
Nr. crt. |
Secventele lectiei |
Ob. op. |
Continutul invatarii |
Metode si procedee |
Material didactic |
Evaluare |
Moment organizatoric Reactualizarea cunostintelor insusite anterior Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor. Prezentarea noului conti-nut si dirijarea invatarii. |
O1 O2 O3 |
Crearea conditiilor necesare desfasurarii activitatii Asezarea corecta a textului in pagina caietului (reguli) Verificarea/analizarea temei (transcrierea unui fragment din textul "Condeiele lui Voda", dupa Boris Craciun) Asezarea corecta a intrebarilor si raspunsurilor in pagina caietului Se anunta subiectul lectiei si obiectivele. Se subliniaza utilitatea acestei teme.
Etapele
Fiecare grupa va formula raspunsurile corespunzatoare celor doua intrebari date, apoi vor gasi o intrebare potrivita raspunsului notat in fisa.
Se descopera in manual tema lectiei. Se lucreaza exercitiile 1, 2 (Descoperim), pagina 35. Se fixeaza regula (Retinem, manual, pagina 35) |
instructajul verbal. conversatia euristica. explicatia comunicarea lectura explicativa jocul de rol conversatia euristica explicatia palariile ganditoare (Thinking hats) instructajul observatia exercitiul lectura explicativa |
planse didactice fise de lucru manual |
frontala orala observare sistematica proba orala formativa frontala orala proba scrisa evaluare reciproca evaluare de grup |
Obtinerea performantei si realizarea feed-back-ului Incheierea activitatii |
O1 O1 O2 O3 |
Se completeaza fisele de evaluare (vezi anexa). Se corecteaza. Evaluarea activitatii, notarea unor elevi Tema pentru acasa: pagina 33, intrebarea 6 Pagina 35, ex 2 (Sa lucram) |
Explozia stelara (Starbursting) jocul didactic observatia conversatia euristica explicatia exercitiul problematizarea Explicatia |
plansa fise de evaluare |
formativa orala frontala proba orala evaluare individuala proba scrisa formativa orala frontala sumativa |
21.10.2006
FISA DE EVALUARE
Intrebare |
Raspuns |
Ce mestereau taranii? Cine s-a oprit langa tarani? Cum numeau taranii sagetile? |
Domnitorul Mircea cel Batran s-a oprit langa tarani. Taranii numeau sagetile condeie. Taranii mestereau niste sageti. |
Taranii veneau de la biserica.
Un palc de calareti a sosit in sat.
Tara noastra se numeste Romania.
Nu uita: la sfarsitul propozitiei pune semnul corespunzator!
Ce
Cine
Unde ..
Cand
De ce ..
PALARIILE GANDITOARE
PALARIA ALBA (POVESTITORUL)
Raspundeti la urmatoarele intrebari:
a) Unde se petrece intamplarea?
b) Ce mestereau taranii?
Gasiti intrebarea potrivita urmatorului raspuns:
Mircea cel Batran a aflat
ca are romani de nadejde care vor apara
Formulati o intrebare despre infatisarea domnitorului.
PALARIA ROSIE (PSIHOLOGUL)
1. Raspundeti la urmatoarele intrebari:
a) Ce sentimente nutresc taranii pentru tara lor?
b) Care personaje v-au impresionat? De ce?
Gasiti intrebarea potrivita urmatorului raspuns:
Mircea cel Batran afla ca are romani de nadejde.
Formulati o intrebare despre unul dintre personajele textului "Condeiele lui Voda", dupa Boris Craciun .
PALARIA NEAGRA (CRITICUL)
1. Raspundeti la urmatoarele intrebari:
a) Cu ce fapte prezentate in text nu esti de acord?
b) Este justificat felul in care isi aparau romanii tara ? De ce ?
Gasiti intrebarea potrivita urmatorului raspuns:
Mesterul Lemnaru si cativa tarani lucrau cu spor.
Formulati o intrebare despre condeie.
PALARIA GALBENA (CREATORUL)
1. Raspundeti la urmatoarele intrebari:
a) Care este rostul condeielor ?
b) Ce alt continut ar putea sa aiba scrisoarea adresata vrajmasilor ?
Gasiti intrebarea potrivita urmatorului raspuns:
Domnitorul afla talcul povestirii taranilor.
Formulati o intrebare despre infatisarea taranilor.
PALARIA VERDE (GANDITORUL)
1. Raspundeti la urmatoarele intrebari:
a) Ce ai putea sa realizezi daca ai fi mesterul Lemnaru ?
b) Cum a aflat domnitorul ce gandesc taranii ?
Gasiti intrebarea potrivita urmatorului raspuns:
Mesterul a vazut insemnele domnesti de pe vesmintele boierului.
Formulati o intrebare despre ocupatia taranilor.
PALARIA ALBASTRA (MODERATORUL)
1. Raspundeti la urmatoarele intrebari:
a) Cum trebuie formulate intrebarile pentru ca raspunsurile sa fie potrivite ?
b) Cum se scriu intrebarile si raspunsurile in pagina caietului? Exemplifica.
Gasiti intrebarea potrivita urmatorului raspuns:
Formularea de intrebari si raspunsuri ne ajuta la intelegerea continutului textului.
Formulati o intrebare potrivita textului "Condeiele lui Voda", dupa Boris Craciun .
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |